in

Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Yeni bir makaleye göre kargaların geleceğe yatırım yapma, bunun için nefslerine hakim olma yetenekleri varmış. Bu basit bir içgüdüsel davranış değil, geleceği öngörme yeteneğine dayanıyor

Planlama, yani geleceği öngörme ve hazırlık yapma yetenekleri insan hayatının ayrılmaz bir parçası. Peki başka hayvanlar da plan yapabiliyorlar mı?

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Haber Sol’da yer alana habere göre, kırlangıçların müstakbel yavruları için yuva yaptıklarını ya da farelerin yemek depoladıklarını biliyoruz, ama bu davranışlar özünde içgüdüsel, genetik olarak kodlanmış hareketler. Esnek değiller, duruma göre değişemiyorlar, dolayısıyla gerçek bir planlama sayılmıyorlar.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Yaşayan en yakın akrabamız olan şempanze ve bonobolarda, yine bir büyük insansı türü olan orangutanlardaysa durum farklı. Bu türlerin geleceği öngörüp plan yapabildikleri yıllardır biliniyor. Yapılan deneylerde insansıların, gelecek saatlerdeki veya ertesi günkü ihtiyaçlarını -içgüdüsel olmayan biçimde- öngördükleri, ileride gerek duyacakları belli aletleri depoladıkları bulunmuştu.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Öte yandan maymunların aynı yeteneği gösteremediği de tespit edilmişti. Bu sonuçlar planlama davranışının, insan ve diğer büyük insansı türlerinin ortak atasında, muhtemelen 15-20 milyon yıl önce evrildiğine işaret ediyor.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Kargalar kuşlar aleminin en zeki mahlukları arasında. Kargaların, o an aç bile olsalar, ertesi sabah karınlarını doyurmak için yiyecek saklayabildikleri biliniyordu. Ama bu davranışın planlama yeteneğine mi işaret ettiği yoksa basit bir yiyecek saklama davranışı mı olduğu tartışmalıydı.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Science dergisinde yayımlanan yeni bir makalenin sonuçlarına bakılırsa, kargaların  da geleceğe yatırım yapma yetenekleri varmış. Örneğin yapılan deneylerden birinde, evcil yetişmiş kargaların yiyecek almak için ileride kullanabilecekleri jetonları biriktirdikleri görüldü. Kargalar 17 saat sonrasında kullanacakları bir aletin değerini bilerek saklıyorlardı.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Ayrıca kargalar, 15 dakika sonra daha lezzetli bir yiyecek elde etmek uğruna, cazip bir yiyeceği o an yememeyi de tercih edebiliyor, insancası, nefslerine hakim olabiliyorlardı!

Deneylerde kullanılan 5 karganın başarı oranları, geçmişte benzer deneyler kapsamında test edilmiş şempanze, bonobo, orangutan ve 4 yaşında çocuklara ait verilerle karşılaştırıldı. İncelenen kargaların hem büyük insansılardan ve de çocuklardan daha üstün yetenekli olduğu görüldü. Elbette tüm kargaların aynı yetenekte olup olmadığı soru işareti.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Yine de birden fazla karganın planlama yapabilmesi, karga soyuna geleceği planlama yeteneğinin evrilmiş olduğu ikinci hayvan soyu -insansılarla birlikte- ünvanını kazandırdı. İnsan ve kargaların son orta atası 320 milyon yıl önce yaşamıştı. Bu ilkel sürüngenin planlama yeteneği olmayacağına göre, planlama yeteneği iki defa yakınsak biçimde evrilmiş olmalı.

 Kargalar Geleceği Planlayabiliyor

Şempanze, karga, balina, hatta ahtapot gibi başka büyük beyinli hayvanlarda da insana mahsus zannedilen yeteneklerin keşfi, bilişsel yeteneklerin evrimini giderek daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Çalışma İsveç’in Lund Üniversitesi’nde yürütülmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veteriner Hekim Hayvanları Arabada Bıraktı1 Kedi Havasızlıktan Öldüöç

Veteriner Hekim Hayvanları Arabada Bıraktı,1 Kedi Havasızlıktan Öldü!

Şarkıcı Faruk K. Albüm Tanıtımını Hayvan Barınağında Yaptıöç

Şarkıcı Faruk K. Albüm Tanıtımını Hayvan Barınağında Yaptı