in

Karaya Vuran Yavru Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Plastik Parçası Çıktı

ABD’nin Florida eyaletinde karaya vuran yavru bir deniz kaplumbağasının midesinden 104 plastik parçası çıktı.

Yosunlara yapışan plastik parçalarını yiyerek doyduklarını sanan yavru kaplumbağaların açlıktan öldüğünü belirten uzmanlar, bu yıl denizde mikroplastik yedikten sonra açlıktan ölen en az 12 kaplumbağayla karşılaştıklarını belirtti.

Karaya Vuran Yavru Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Plastik Parçası Çıktıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gumbo Limbo Doğa Merkezi, ölen yavru deniz kaplumbağasının ve midesinden çıkan plastik parçalarının fotoğrafını Facebook’ta paylaştı.

CNN’e konuşan kaplumbağa rehabilitasyon uzmanı Emily Mirowski, bulduklarında yavrunun çok zayıf ve güçsüz olduğunu aktararak şunları söyledi: “Gerçekten iç parçalayıcı. Ama bu bizim yıllardır gördüğümüz bir şey. Nihayet bu görüntüyü başka insanlar da görebildiği için memnunuz ve farkındalık yaratmasını umuyoruz.”

Her yıl mart-ekim arası yumurtadan çıkan yavrular, ‘sargassum’ denilen gezgin büyük yosunlara yüzüp ilk birkaç yılı bunların arasında yaşadığını anlatan Mirowski, “Sorun şu ki, okyanusları doldurup taşan plastik atıklar bunlara yapışıp kalıyor. Tüm mikroplastikler deniz yosunlarına yapışıp kalıyor ve yavru kaplumbağalar bunları yiyecek sanıyor” diyerek şöyle devam etti: “Midelerindeki plastiğin verdiği doluluk hissi yüzünden kendilerini tok sanıyorlar, o yüzden hayatta kalmak için ihtiyaçları olan beslenmeyi yapmıyorlar ya da almıyorlar.”

CNN, bu yıl yumurtadan çıktıktan birkaç hafta sonra karaya vuran onlarca yavru kaplumbağanın merkeze getirildiğini ve hepsinin midelerinde plastik bulunduğunu belirtti.

Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2005te Congonun üç resmi Londradaki bir açık artırmada 14 bin sterline yaklaşık 100 bin TL satılmıştı.öç

Ölümünün Üzerinden 50 Yıl Geçmesine Rağmen Sömürülmeye Devam Eden ‘Ressam’ Şempanze

Donmak Üzere Olan Yavru Kuşa Spor İl Müdürlüğü Sahip Çıktıöç

Donmak Üzere Olan Yavru Kuşa Spor İl Müdürlüğü Sahip Çıktı