in

Karantina Sürece Evcil Hayvanları Bezdirdi mi?

Evcil hayvanların karantina stresini azaltmasına yardımcı olduğu açıklandı. Peki karantina sürecinden evcil hayvanlarımız memnun mu?

Koronavirüs pandemisi pek çok kişi için psikolojik açıdan epey zorluk çıkardı ancak yeni bir araştırmaya göre evcil hayvan beslemek stres seviyelerinin düşmesine yardımcı oluyor. Britanyalı araştırmacılar tarafından 6 bin Britanyalı’yla gerçekleştirilen anket evcil bir hayvanla yaşamanın zihinsel sağlığı geliştirdiğini ve yalnızlık hissini azalttığını ortaya koydu.

Ankete katılan 10 katılımcıdan yaklaşık 9’u evcil hayvanların karant,ina ile başa çıkmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. Katılımcıların neredeyse tamamına yakını (yüzde 96) evcil hayvanların zinde ve aktif kalmalarını desteklediğini belirtti.

2 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki karantina sürece evcil hayvanları nasıl etkiledi?

Uzmanlar, Kovid-19 pandemisi sebebiyle insanların evde daha çok vakit geçirmesinin, özellikle kediler olmak üzere bazı evcil hayvanları olumsuz etkilediğini söyledi.

Sosyal medyada son zamanlarda depresyona girmiş gibi görünen veya artık sahiplerine bakmaya bile dayanamayan kediler paylaşılmaya başlandı. Vox’un görüştüğü Shannon Shoaf, tecrit sırasında 4 kedisinin tıslamaya ve hırlamaya başladığını söyledi. Shoaf, bir kedisinin duvarlara çarpıp sekmeye başladığını da ekledi.

Ohio State Üniversitesi’nden Profesör M. Leanne Lilly, insanlar gibi kedilerin de ani değişiklikten etkilenebileceğini söyledi.

Bununla birlikte Titeux depresyon teriminin hayvanlar için uygun olmadığına dikkat çekti. Hayvanlarda depresyon denen durumun bir tür “boyun eğme” olduğunu belirten Titeux, “Temelde hayvan, kendisini uyum sağlama yolunun olmadığı bir durumda buluyor. Bunun yerine ilgisizlik haline giriyor. Bir köşede oturabiliyor veya yemeğini yiyebiliyor. Ancak daha fazlasını yapmıyor” dedi.

Kaynak: Independent Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Av Tufegi ile Kopegi Vurarak Olduren Sahis Tespit Edildioc

Av Tüfeği ile Köpeği Vurarak Öldüren Şahıs Tespit Edildi

Mardinli Marilyn Monroedan Kedilere Siginma Evi

Mardinli Marilyn Monroe’dan Kedilere Sığınma Evi