in ,

Karadenize Özgü Asil Bir Köpek ‘Zerdava’

Geçmişi çok eski zamanlara dayanan ve günümüzde soyları tükenme tehlikesi altında olan Karadeniz Bölgesine özgü bir köpek ‘Zerdava’

Karadeniz Bölgesi’ne özgü olan Zerdava ırkı köpeklerin geçmişi Kolhis (Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanır. Trabzon Zerdavası olarak bilinen bu türün Pitbullar kadar inatçı olduğu ifade edilir.

Zerdava ırkı köpek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Zeki, sadık ve atılgan bir tür olduğu belirtilen Zerdava köpeklerinin nesilleri günümüzde soyu tükenmekte olduğu ve çok az sayıda kaldığı belirtiliyor.

Zerdava ırkı köpek
Fotoğraf: Uzman Zooteknist Özgün Sözüer

Trabzon Zerdavası’nın özellikleri

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir köpek olarak bilenen Zerdavaların vücutlar kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir biçimde, vücudun üstünde taşınır.

Zerdava ırkı köpek
Fotoğraf: Uzman Zooteknist Özgün Sözüer

Kulakları dik ve dışa doğru biraz eğimlidir. Başları dar ve uzundur. Dudakları kahverengidir. Ortalama kiloları 20-25 kilodur. Orta büyüklüktedir.

Zerdava ırkı köpek

Zerdava ırkı köpeklerin güçlü ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir. Sadık ve cesurdur. Genellikle sırtları ve karın kısımları kahverengi, göğüsleri beyaz renktedir. Pati kısmında beyaz rengin üstünde kahverengi küçük benekler yer alır.

Zerdava ırkı köpek

Zerdava ırkı köpekler tek renktir, kestane rengi olan bu ırk köpeklerin renk, mevsimine göre koyulaşır veya kızıllaşır. Zerdava köpekleri karakter olarak sert yapıya sahiptirler. inatçılıkları ve hızlı oluşları meşhurdur.

Zerdava ırkı köpek

Zerdava köpekleri, 100 yıllar önce hayvan sürüleri içerisinde çobanlık yapıp uyarıcı bir yapıya sahipti. Hızlı atik ve hiperaktif oluşu sayesinde çobanları herşeyden haberdar ederlerdi. Geçmişte agresif bir yapıya sahip olan Zerdava ırkı köpekler, bekçilik özelliklerinide taşırdı. Aşırı koruyucu olan bu cinslerin bulunduğu evlere gidecek olan misafir ev sahibine haber vermeden gidemezdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basibodonasikisankopek

Başı Plastik Bidona Sıkışan Köpek Kurtarıldı

sokak kopegi duraktan tramvaya bindi

Eskişehir’de Gülümseten Görüntü: Sokak Köpeği Tramvaya Bindi, Koltuğa Oturup Seyahat Etti