in

Karacabey Longozu’nun Asırlık Misafirleri Orta Asya Kökenli Atlar

Yörükler tarafından yıllar önce Bursa’nın Karacabey ilçesine getirildiği ve doğaya salındığı bilinen Orta Asya kökenli atlar, yaşamlarını Karacabey Longozu’nda yabani olarak sürdürüyor.

Bursa’nın Karacabey ilçesine, konar göçer Yörükler tarafından  getirilip doğaya salındığı bilinen, bir asırdır yaşamlarını Karacabey Longozu‘nda yabani olarak sürdüren Orta Asya kökenli atların bölgede doğayla uyumları, birlikte hareket etmeleri dikkati çekiyor.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 11

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

AA’nın haberine göre Karacabey Longozu ve Dalyan Gölü havzasına uyum sağlayan atlar, doğaya salınmalarından bu yana yaz kış sürüler halinde yaşıyor.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 10

Aradan geçen zamanda üreyerek sayıları artan, kendi içlerinde gruplara ayrılarak longozun çeşitli bölgelerine dağılan atlar, sulak alanlarda dolaşırken kartpostalları andıran görüntüler oluşturuyor.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 12

Göl etrafında yeni doğan taylarla bir araya gelen atlar otlarken, aygırları ise çevreden gelebilecek tehlikelere karşı grupların güvenliğini sağlıyor.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 9

Son derece ürkek olmaları nedeniyle yanlarına yaklaşılması mümkün olmayan yaban atları, herhangi bir tehlike sezdiklerinde dört nala koşarak ormanın derinliklerine karışıyor.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 4

Karacabey’de yaşayan Kadir Dova, AA muhabirine, İzmir’den 100 yılı aşkın bir süre önce Orta Asya kökenli Türk atlarıyla birlikte Karacabey ilçesi Bayramdere Mahallesi’ne göç eden bazı Yörük ailelerinin, burada yerleşik hayata geçtikten sonra zaman içinde ihtiyaç kalmadığı düşüncesiyle atlarının bir kısmını sattığını söyledi.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 5

Longoz (su basar ormanı) yakınlarındaki Bayramdere Mahallesi’nde yaşayan babası Ramazan Dova’nın ise dedeleri tarafından getirilen atları satmayarak, Karacabey Longozu’na saldığını anlatan Dova, şöyle konuştu:

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 2

Bu atlar, Orta Asya’dan beri var olan hayvanlardır.

“Göçer olarak yaşayanlarca geçmişte binek hayvanı olarak kullanılan bu atlar, su basar ormanlarında doğayla bütünleşik yaşam sürüyor. Bu atlar, Orta Asya’dan beri var olan hayvanlardır. Türklere ait olan, safkan Türk atlarıdır. Daha sonra göçerlik olayı kalkınca bir çok kişi atını sattı. Biz satmadık, dedemden olanlar burada yaşamaya devam ediyor. Ormanda tamamen kendi doğal ortamlarında yaşıyorlar.”

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 3

Dova, özellikle fotoğraf tutkunlarının nesillerini Karacabey longozunda devam ettiren, yabani yaşam süren atlar için geldiğini belirterek, “Yakınlaşmak mümkün değil. O yüzden fotoğraflamak için bazen bir yerde saatlerce beklemek gerekiyor. Siz onların yanına gidemiyorsunuz, onlar sizin yakınıza gelecek ve fotoğraf çekebileceksiniz.” ifadesini kullandı.

Karacabey Longozunun Asırlık Misafirleri Atlar 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çöparabasındaöldürülenköpek

Acıgöl’de Bir Köpeğin Çöp Arabasında Ezildiği İddia Edilen Görüntüler İsyan Ettirdi

çöparabasındaöldürülenköpek 1

Köpeğin Çöp Arabasına Atılması Görüntülerine Tuhaf Savunma: “Biz, O Aracı Çöp Aracı Olarak Değil, Hayvan Toplama Aracı Olarak Kullanıyoruz”