in

Kaplumbağa Dilek, Bal Tedavisiyle İyileştirildi

Çanakkale sahilinde ağır yaralı olarak bulunan ve onu bulan kız çocuğunun ismi verilen caretta caretta cinsi kaplumbağa olan Dilek, Türkiye’de ilk kez uygulanan bal tedavisi ile sağlığına kavuştu.

Dilek isimli bir kız çocuğu onu Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde buldu. Bulduklarında kafatasında ciddi kırıklar olan caretta caretta’ya onu bulan Dilek’in ismi verildi. Bu nesli tükenmek üzere olan kaplumbağanın yaşatılması için Türkiye’de ilk defa bir sürüngen üzerinde uygulanan bal tedavisi yapıldı. Şimdi Dilek için özgürlük zamanı…

kaplumbaga-dilek-bal-tedavisiyle-iyilestirildi-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz Ekim ayında Çanakkale sahilinde Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunan caretta caretta cinsi kaplumbağa, önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde bakıma alındı. Kaplumbağa, tedavisinin devamında Türkiye’nin Bakanlık onaylı ilk ve tek özel Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip olan İstanbul’da bir akvaryuma getirildi. Bulunduğunda başında ölümcül bir yarık olan kaplumbağanın ilk operasyonda kafatası kırıkları tedavi edildi. Ardından antibiyotik ve serumlarla tedavisine devam edilen kaplumbağaya, kendisini bulan küçük kız Dilek’in ismi verildi.

kaplumbaga-dilek-bal-tedavisiyle-iyilestirildi-4

Önümüzdeki aylarda yaralı olarak bulunduğu Çanakkale’den tekrar denize bırakılarak olan Dilek’in, ilk operasyonda müdahale edilemeyen ve kafasında ilk hastalık döneminden kalan bir kitle, yurtdışındaki uzman veterinerlerin de görüşüne başvurularak planlanan operasyonla bugün başarılı bir şekilde alındı. Veteriner hekimler İlker Tülek ve Melani Sezer tarafından gerçekleştirilen ameliyat başarıyla sonuçlandı.

kaplumbaga-dilek-bal-tedavisiyle-iyilestirildi-3

Ülkemizde sürüngenler üzerinde ilk kez uygulanan bal tedavisi yöntemiyle Dilek’i sağlığına kavuşturan Veteriner Hekim İlker Tülek, operasyon sonrasında görüşlerini paylaştı. Tarih boyunca yaraların iyileştirilmesinde kullanılan balın, antibiyotiklerin insan hayatına girmesiyle unutulduğunu ancak Dilek için bu tedavi çeşidinin bir kurtuluş olduğunu belirten Tülek, “Sürüngenlerin kafası sert olduğu için kaynama oldukça zor gerçekleşiyor. Bu nedenle kafasında kemik kırıkları bulunan yerlerde dolgu malzemesi olarak bal kullandık. Bal içinde bulundurduğu şekerle iyileşmekte olan dokuları besleyip hızla üremesini sağlarken, yine balın içinde bulunan Formaldehit ise zararlı bakterilerin üremesini engelleyerek antibiyotik etkisi gösteriyor. Hem bu tedavi metodunu kullanarak bir ilki gerçekleştirdiğimiz için hem de Dilek’i sağlığına kavuşturduğumuz için ekip olarak çok mutluyuz” dedi.

kaplumbaga-dilek-bal-tedavisiyle-iyilestirildi-6

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CatEarExam182036198 56b8159b3df78c0b1364ef0f 758x426

Kedilerde Kulak Sorunlarının Sonu Ummadığınız Kadar Ciddi Olabilir

Ailesi Günlerdir Onu Arıyor Köpek Dog Yürüyüşçülerin Peşine Takılıp Kilometrelerce Uzağa Gittiöç

Ailesi Günlerdir Onu Arıyor: Köpek Dog Yürüyüşçülerin Peşine Takılıp Kilometrelerce Uzağa Gitti