in

Kapı ve Pencereleri Açık Bırakmak Hayvan Dostlarımız İçin Tehlike Oluşturabilir

Sıcak havaların gelmesiyle pencere ve kapıları açık bırakmaya başlamamız hayvan dostlarımız için tehlike oluşturabiliyor.

Yaz aylarında meydana gelen yüksek sıcaklıklarla birlikte insanların serinlemek amacıyla kapı ve pencerelerini açık bıraktığını hatırlatan Veteriner Hekim Tuğba Çine, binalardan aşağıya düşen kedilerin arttığını belirterek hayvanseverlere uyarılarda bulundu.

pencere-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Veteriner Hekim Tuğba Çine, özellikle yaz aylarında balkondan veya pencereden düşen kedi vakalarının arttığını belirterek, bunun nedeninin kedilerin içgüdüsel hareketinden kaynaklandığını söyledi.

Veteriner Hekim Çine, “Kediler yapıları gereği çok meraklı hayvanlar olduğundan, gördükleri hareketli cisimleri takip içgüdüsüne, diğer hayvanlar için ise, avcılık içgüdüsüne sahiptirler. Bu içgüdülerden dolayı, gün boyunca hayvan sahipleri tarafından açık bırakılan balkon, kapı ve pencereler kedileri hareket geçirmektedir. Cam önünde gördükleri kuş, kelebek ve sinek gibi canlıları avlamak amacıyla hiç düşünmeksizin yükseklerden atlayabilmektedir. Bunun yanı sıra çiftleşmek için kızgınlık dönemlerinde de dışarıdan aldıkları karşı cinse ait kokular nedeniyle de yine balkon ve pencerelerden atlayarak, düşme tehlikesiyle karşılaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

pencere-3

“Birçok kedi sahibi, hayvanının balkon ve pencereye çıkmaya alışkın olduğunu söylemektedir”

Kedi sahiplerine yaşanan düşmeler karşısında alınabilecek önlemler hakkında önerilerde bulunan Çine, “Kedi bakılan her evin kapı ve pencerelerinde mutlaka güçlü bir sineklik ya da tel bulundurulmalıdır. Kolay açılabilir tel veya sineklikler çok korucuyu olmamaktadır fakat bunlar sağlamlaştırılıp, sabitlendiği takdirde oluşabilecek tehlikeleri ortadan kaldırabilir. Birçok kedi sahibi, hayvanının balkon ve pencereye çıkmaya alışkın olduğunu söylemektedir, ancak kedileri için bu bir alışkanlık değil ani refleks olarak meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü hayvan sahiplerinin her zaman tedbirli olması gerekir” şeklinde konuştu.

pencere-4

“Hayvana şok durumunda mama ve su verilmemelidir“

Ayrıca Veteriner Hekimi Tuğba Çine, yüksekten kedi düşme vakalarının çoğunlukta gece saatlerinde meydana geldiği ifade ederek, “Kliniğe hastalarımızın birçoğu, gece saatlerinde gerçekleşen düşme vakalarından dolayı gelmektedir. Bu da kedilerin doğal yaşantısındaki gece saatlerinde aktif yaşam sürmesinden kaynaklıdır. Kedi sahibi kişilerin düşme sonrası acil yapmaları gereken başlıca hususlar, öncelikle hayvanın sakin bir ortama alınması gerekir. Daha sonra ciddi bir yarasının olup, olmadığını kontrol edilmesi önemlidir. Hayvan şok durumunda olabileceğinden dolayı, mama ve su verilmeye çalışılmamalıdır. Tüm bunları yaparken bir taraftan da hemen bir veteriner hekime başvurulup kliniğe götürülmelidir” dedi.

pencere-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvansesleri

Farklı Dillere Göre Hayvan Sesleri

adalarsavunması1

Adalardaki Hayvan ve Bitki Türlerinin Bilimsel Envanteri Çıkarılacak