in

Kanyon Köpek Bulunamadı, Arama Çalışmaları Sonlandırıldı

Çankırı’da kanyonda mahsur kalan ‘Kanyon köpek’ bugün yapılan çalışmalarda bulunamadığı için çalışmalar sonlandırıldı…

Çankırı’da kanyonda günlerce mahsur kalan ‘Kanyon köpeği’ kurtarmak için yapılan çalışmalarda bir sonuç elde edilemedi. En son dün akşam drone ile görüntülenen köpeğin yeri, bugün yapılan tüm çalışmalara rağmen tespit edilemedi. Sabah erken saatlerden itibaren AKUT, AFAD, Çankırı itfaiyesi Tarım Orman Bakanlığı yetkilileri, MAKUD, Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu temsilcileri ve AHBAP Derneği bölgede bulunurken, tüm gün yapılan çalışmalarda köpeğe dair herhangi bir ize ulaşılamadı.

5 Gündür Kanyonda Mahsur Kalan Köpek Ölüme Terk Edildiöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu arada İki görgü tanığının iddiasına göre, köpek dün akşam saatlerinde birkaç deneme sonrasında dağın zirvesine çıkmayı başardı. Bu iddia üzerine ekipler bölgedeki köyde ve dağın diğer yamacında köpeğe dair bir iz aradı, ancak hiçbir ize ulaşılamadı.

cankiri kanyon kopek 4

“Köpek Kendi Çabalarıyla Çıkmış Olabilir”

Köpeğin, geçtiğimiz gün AFAD tarafından atılan ekmeği yediği ve dereden akan su birikintilerinden içerek içerek hayatta kaldığı tahmin ettiğini belirten yetkililer. Alanda yapılan detaylı çalışmada köpeğin canlı ya da cansız hiçbir izine rastlanmaması, köpeğin kendi çabalarıyla çıktığı iddiasını güçlendirdiğini belirtti.

cankiri kanyon kopek 8

Bölgede ve çevre köylerde arama yapılacak

ajanimo.com‘a açıklama yapan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu‘ndan Şebnem Aslan, “Sabah erken saatlerden itibaren bölgede kurtarma ekipleri ile birlikte yoğun bir şeklde çalışmalar yaptık. Sabah kaldırılan ilk drone yaptığı çalışmalar sırasında pervanesi kırıldığı için bir süre ara verildi. Bunun üzerine Jandarma’ya ait yeni bir drone getirildi. Yeni drone’un görüntü açısı çok daha iyiydi ve tüm oyukları drone ile tekrar kontrol ettik ve köpeğe dair herhangi bir iz bulamadık. Bu arada iki tanık köpeğin dün akşam saatlerde bulunduğu yerden çıkmaya çalıştığını belirtti. 2-3 defa çıkmak için çabaladığını belirten tanıklar, köpeğin 3. seferde çıktığını iddia etti. Bizlerde iddialara dayanarak bölgede aramalar yapsakta, köpeğe dair herhangi bir iz bulamadık. Akşam saatlerinde yapılan son toplantımız ile de bugün çalışmalara son verdik. Yarın arkadaşlarımız bölgede ve çevre köylerde köpeği tekrar aramak için çalışmalar yapacak”

cankiri kanyon kopek 5

Akşam saatlerinde AFAD Çankırı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

“13.02.2019 Salı günü saat 18.30 sularında Çankırı AFAD İl Müdürlüğü’ ne Çankırı’da mahsur kalan köpekle ilgili, bölgede ikamet eden bir vatandaşımız tarafından köpeğin mahsur kaldığı yerden kurtulup tepede düzlük alana çıktığı şeklinde ihbar gelmiştir.
Gelen ihbar üzerine Çankırı AFAD İl Müdürü ve Arama-Kurtarma ekibi görgü tanığı vatandaşla görüşmek üzere olay yerine gitmişlerdir. Görgü tanığı vatandaşın ifadeleri doğrultusunda 14.02.2019 tarihinde (Bugün) Çankırı AFAD, AKUT, Çankırı Emniyeti, Çankırı İtfaiyesi, Jandarma ve gönüllüler ile beraber Drone kullanılarak havadan ve yerden yapılan arama-kurtarma çalışmaları sonucunda köpeğin mahsur kaldığı bölgeden sağlıklı bir şekilde kurtulduğu tespit edilerek çalışmalar sonlandırılmıştır.” bilgisi verildi.

cankiri kanyon kopek 3

AKUT Arama Kurtarma Derneği’de benzer bir açıklama ile çalışmalarını sonlandırdığını duyurdu…

AKUT Operasyon Ankara ekibimiz, Çankırı’da bir kanyonda mahsur kalan köpek için çıktığı operasyonda, AFAD ve Çankırı itfaiye ve Jandarma ekipleri ile olay yerinde gerekli incelemeleri yapmıştır. Dron desteğine rağmen köpeğe dair bir ipucu/görüntü bulunamamıştır. Köpeğin düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak mevkinin alt bölgeleri aranmış ama bir ize rastlanmamıştır. 5 gün önce ihbarı ilk yapan kişinin köpeğin kendi çabası ile kurtulduğunu beyan etmesi üzerine etrafındaki köylerde de arama çalışmalarını sürdüren ekibimiz köpeğe ait bir iz ve bilgi bulunamaması üzerine arama faaliyetlerini sonlandırmıştır.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Beş gündür çıkış yolu bulamayan köpek bir gecede nereye gidebilir ki? bir yerlere düşmüş,sıkışmış yada düşüp ölmüş olamaz mı? .Yazık oldu hayvana aç,susuz ,perişan…..çok üzgünüm.
    Şikayet üzerine toplanıp dağa,taşa,ormana atılan her hayvanın sonu bu.Hercanlıya sahip çıkmak,korumak her insanın boyun borcu ve görevi.Her canlının dünyaya bir amaçla geldiğini unutmayalım.Sahip çık,koru devlet baba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üç Partinin Önergesine Rağmen TBMMde Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Neden Kurulmuyoröç

Üç Partinin Önergesine Rağmen, TBMM’de “Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu” Neden Kurulmuyor?

Pakistanda 110 Bin Dolara Aldığı İzinle Nadir Görülen Dağ Keçisini Öldüren Amerikalı Avcıya öç

Pakistan’da 110 Bin Dolara Aldığı İzinle Nadir Görülen Dağ Keçisini Öldüren Amerikalı Avcıya Öfke