in

Kanser Vakalarını Koklayarak Teşhis Eden Köpek: Daisy

İngiltere’de “Daisy” isimli 12 yaşındaki bir köpeğin kanseri saniyeler içinde koklayarak tespit edebildiği belirtildi. Daha 12 haftalıkken kanser örneklerini koklamaya başlayan Daisy, on yıl sonra çığır açan çalışmalara örnek oldu.

kanser-teshıs-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu zamana kadar 550 kanser vakasını tespit eden köpek bu özelliğiyle göğüs kanserine yakalanan sahibi 45 yaşındaki Shannen Doherty‘nin de hayatını kurtarmış. Bir tür Alman çoban köpeği olan Daisy‘nin burnunun iki olimpik yüzme havuzu dolusu suda bir damla kanın kokusunu alabilecek yetenekte olduğu belirtiliyor.

kanser-teshıs-5

Daisy, köpeklerin hastalıkların teşhisinde kullanıldığı Medical Detection Dogs (Tıbbi Tespit Köpekleri) isimli merkezde böbrek, mesane ve prostat gibi birçok kanser türünün teşhisinde çalışıyor.

kanser-teshıs-7

Çalıştığı Medical Detection Dogs (Tıbbi Tespit Köpekleri) isimli merkezde prostat, mesane veya böbrek kanseri gibi birçok numuneyi koklayarak aralarından kanserli olanını tespit edebilen Daisy’nin sahibinin hayatını da kurtaran bu yeteneği diğer hastalara umut oluyor.

kanser-teshıs-3

% 93 isabet oranı Daisy için hem doğru hem de oldukça hızlı sayılıyor.

Kaynak: Thesun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan 8

Cara Delevingne’nin Köpeğine Biber Gazı Tasması Takması Tepki Çekti!

one cıkan kas

Kaş’ta 5 Köpeği Zehirleyerek Öldürdüler