in

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı: 195 Bin Ağaç Kesildi

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıktı.

Kanadalı Alamos Gold şirketine bağlı Doğu Biga Madencilik tarafından yürütülen Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı.

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı 195 Bin Ağaç Kesildi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. TEMA’nın uydu görüntüleri üzerinde yaptığı incelemeler sonucu maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiği ortaya çıktı.

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı 195 Bin Ağaç Kesildi 2

Konu ile ilgili harekete geçen TEMA Vakfı, internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Çanakakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın harekete geçmesi çağrısında bulunan TEMA Vakfı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.”

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı 195 Bin Ağaç Kesildi 1

CHP ‘ARAŞTIRILSIN’ DEDİ, AKP VE MHP REDDETTİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve 25 CHP milletvekilinin imzası ile gündeme taşınan, maden şirketleri eli ile yaşanan ağaç ve doğa katliamının araştırılması için komisyon kurulmasını içeren araştırma önergesi Meclis Genel Kurulunda görüşüldü. Yapılan oylama sonrası önerge, AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksaray’da Gençler 26 Farlı Kuş Türü Gözlemlediöç

Aksaray’da Gençler, 26 Farlı Kuş Türü Gözlemledi

duzce heyelan inek

Düzce’de Heyelanda Toprağa Gömülen İnek Kurtarıldı