in ,

Septisemi Nedir?

Septisemi bilinen bir diğer adıyla kan zehirlenmesidir. Peki septiseminin tedavisi var mı? Belirtileri nelerdir? Tüm bu soruları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Lora Koenhemsi ile konuştuk.

Halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen Septisemi çok ciddi bir kan dolaşımı enfeksiyonudur. Bu durum, vücutta herhangi bir yerde bulunan yaranın bakteriyel enfeksiyonu kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkıyor. Zamanında müdahale edilmesi gereken, tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilecek bir hastalıktır. Çünkü bakteri ve mikroplar dolaşım sistemi tarafından vücudun her yerine dağılabilir. Tedavi edilmeyen septisemi, ciddi bir komplikasyon olan sepsise neden olabilir. Sepsis vücutta iltihaplara neden olduğu için damarlarda kan pıhtısına sebep olur ve oksijensiz kalan organlarda organ yetmezliğine yol açar. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Lora Koenhemsi ile hayvanlarda septisemiyi konuştuk. Septisemiyi, vücudun herhangi bir bölgesindeki bir bakteriyel enfeksiyonun veya toksinlerin tüm vücuda yayılması olarak ifade eden Doç. Dr. Lora Koenhemsi, halk arasında ‘Kan zehirlenmesi’ olarak da bilinen septiseminin belirtilerini şöyle sıraladı:

Septisemi Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Septiseminin Belirtileri ve Nedenleri

”Belirtileri değişkenlik göstermektedir. Hatta bazen herhangi bir belirti de göstermeyebilir. İlk fark edilebilecek belirtiler arasında yüksek ateş ve halsizlik yer alabilir. Köpeklerde sindirim sistemi ile alakalı belirtilerle sık karşılaşılır ve yine köpeklerde belirtiler daha belirgin bir şekilde kendini gösterirken; kediler çok kötü hale gelmeden önce çok nadir belirti gösterebilir. Kedilerde zayıf nabız önemli bulgulardan biridir. Ayrıca iştah kaybı ve hızlı ama yüzeysel solunum da belirtiler arasındadır.”

Septiseminin nedenlerinden de bahseden Koenhemsi şunları söyledi: ”Vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan bir enfeksiyon ve yabancı cisimler septisemiye neden olurken, septiseminin yayılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır. Buna neden olabilecek kronik hastalıkların kontrolü ve dostumuzun bakım ve beslenme durumunun uygunluğu hakkında veteriner hekiminizden her zaman destek alabilirsiniz” dedi.

Septisemi Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mi

Nasıl Tedavi Edilir?

”Hayvanınızda septisemiden şüphelendiğiniz durumlarda vakit kaybetmeden yakınınızda bulunan veteriner hekiminize gitmek çok önemlidir. Veteriner hekiminiz gerekli muayene ve tahlilleri aldıktan sonra can dostunuz için gerekli antibiyotiğe seçerek tedaviye başlayacaktır. Bazen durumu kötü olanlarda oksijen ve serum tedavisi de gerekebilir. Kansızlığın şekillendiği zamanlarda kan nakli yapılabilir” diyen Koenhemsi, septiseminin ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Septisemi Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mi 2

Erken Teşhis Önemli

”Eğer dostunuzun kronik bir hastalığı varsa lütfen veteriner hekiminizin uyarılarını dikkate alıp ona yönelik bakım ve beslenme koşullarını yaratın. Deri de bir enfeksiyon odağı varsa (ısırma, düşme, çarpma vs.) ilk müdahaleyi yaptıktan sonra bir muayeneden geçirin. Can dostunuzda normal dışı davranışlar gördüğünüz beklemek yerine veteriner hekiminizle iletişime geçin” diyen Koenhemsi, erken teşhisin her hastalık da olduğu gibi septisemide de önemli olduğunu belirtti. Ayrıca septiseminin tedavi edilmediği taktirde neden olabileceği diğer şeyleri de bu sözleriyle aktardı, ”Septisemi tedavi edilmediği durumlarda çok tehlikeli bir hal alıp hayvanınızın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Tedavinin geç başlaması iyi sonuç alma yüzdesini düşürür ve veteriner hekiminizin daha agresif bir tedaviye yönelmesine sebep olabilir.” Koenhemsi ayrıca, ”Tedavinin başarısı hastalığın erken dönemde yakalanması/tedavi edilmesi ve can dostunuzun bağışıklık sisteminin kuvvetli olup olmadığına göre değişiklik gösterir” dedi.

Septisemi Nedir Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mi 2 1

İnsana Bulaşma veya Yeni Hastalıklar Oluşturma Riski Nedir?

Koenhemsi, septiseminin insanlara geçip geçmediğini, septiseminin neden olduğu bakteriye bağlı olduğunu söylerken, ”Tedavi edilmediği durumlarda septik şoka ve ilerleyen çoklu organ yetmezliklerine sebep olabilir” diye de ekledi. Can dostu olan kişilere tavsiyelerde bulunan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Lora Koenhemsi, ”Can dostunuzda normalden farklı durumlar gözlediğinizde lütfen veteriner hekiminizle iletişime geçin. Bu şekilde minik bir odak halinde başlayan problem hiç büyümeden güzel bir şekilde sonuçlanabilir. Birde kronik hastalığı olan hayvanlarda ilerde şekillenebilecek problemler hakkında bilgi edinmeyi unutmayın. Akılda tutulması gereken durumlardan en önemlisi ise bazen hiçbir anormallik yokken hayvanınızda problemler var olabilir. Bunları erken dönemde yakalayabilmek adına dönem dönem check-up yaptırmak çok iyi olacaktır ”sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kopegi Arabasiyla Ezen Cani Surucu Kopegin Aglayisini Goz Ardi Ederek Kacti

Yavru Köpeği Arabasıyla Ezen Cani Sürücü, Köpeğin Ağlayışını Göz Ardı Ederek Kaçtı

Gelincikler Suru Halinde Goruntulendi

Gelincikler Sürü Halinde Görüntülendi