in

Kampüste, Sokakta, Ormanda… ÜNİHAK Her Yerde! 

Hayvanlara Adanmış Hayatlar Yazı Serisi’nin ilk bölümünde konuğumuz ÜNİHAK

ünihak logosu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kendilerini sosyal medyada görüyoruz ama pek tanıma fırsatımız olmadı. Peki ÜNİHAK nedir? Dernek ve toplulukların kol gezdiği hayvan severler camiasında onun farkı ne? Ben merakıma yenik düştüm ve araştırmam sonrası kaleme aldığım yazıda aklınıza gelebilecek soruların cevabını vermeye çalıştım…

Facebook sayfasından edindiğimiz bilgiye göre; ÜNİHAK Üniversiteler Arası Hayvanları Koruma Topluluğu, 25 üniversitenin Hayvanları Koruma Kulüpleri’nin ortaklaşa hareket ettiği, hayvanları koruyup, insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan bir toplulukmuş… Yine kendi anlatımlarıyla hiçbir sivil toplum örgütü, dernek çatısı altında bulunmamasına ve ideolojik görüşü savunmamasına rağmen yerel yönetimler ve çözüm için çabalayan kuruluşlarla iş birliği’ne açıkmış. Bunu duymak güzel çünkü bildiğiniz gibi çeşitli kuruluşlar gençlik organizasyonu adı altında kendi propagandasını yapmaktırmakta ve genç beyinleri aynılaştırmaktadır.

6 aralık

Yüzlerce üniversite öğrencisini bir araya getiren ve kendisi de öğrenci olan Kamuran Ereğli ÜNİHAK’ı “Hayvanlar için bir şeyler yapmak isteyen gençlerin kibir ve hiyerarşiden uzak; farklı fikirlere açık, eşit söz hakkına sahip olduğu ve birlikte daha da güçlendiği bir platform” olarak tanımlıyor. 2015 yılından beri birçok köklü üniversiteyi amaçlarına ortak etmesine ve sayının giderek artmasına bakılırsa bu işin temeli sağlam atılmış.

orman

Bu pırıl pırıl gençler 6 Aralık 2015 tarihinden beri sahipsiz hayvanların yaşam koşullarına dikkat çekmek ve iyileştirmek amacıyla her hafta ormanlara beslemeye gidiyorlarmış. Yanlış okumadınız yaz-kış, sıcak-soğuk demeden her hafta… Sadece bununla da yetinmeyip kendilerinden önceki besleme gruplarının bıraktığı çöpleri toplayıp yaralı hayvanlarla özel olarak ilgileniyorlarmış. Tedavi masraflarının altından nasıl kalktıklarını sorduğumda sponsorlar ve çoğunlukla belediyeler sayesinde olduğunu öğreniyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tugce kazaz kurban kesmeyelim de birbirimizi mi keselim

Ünlü Türk Düşünür Tuğçe Kazaz: Kurban Kesmeyelim de Birbirimizi mi Keselim?

kuzeykamışcın1

Kuzey Kamışçın Kuşu Türkiye’de İlk Kez Görüntülendi