in

Kalitesiz Köpek Mamasının Etkileri

Köpek dostlarımız için mama seçerken tercihimizi ucuz ve kalitesiz mamalardan yana kullanmanın sonuçları hiç de hoş olmuyor ve ucuz mama alarak tasarruf ettiğini zannedenler köpek dostlarının sağlığının bozulmasına sebep olabiliyor.

Köpek bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri beslenmedir, bir köpeğin sağlık durumu beslenmesiyle direkt ilişkilidir. Bir köpeğin ne yediği diş sağlığından cilt ve tüy sağlığına, böbrek, kalp, karaciğer gibi hayati organlarının sağlığına kadar tüm vücudunu etkiler. Dolayısıyla bir köpek evlat edinecek olan herkesin köpek dostunun beslenme ihtiyacını doğru ve yeterli şekilde karşılayabileceğinden emin olması gerekir. Uzun bir süredir köpek beslenmesinde kullanılan ana yöntem hazır mamalar ve piyasada farklı kalitelerde, farklı içeriklere sahip onlarca mama alternatifi bulunuyor. Alternatiflerin fazlalığı seçmeyi de zorlaştırıyor ve birçok köpek sahibi tercihini daha ucuz mamalardan yana kullanıyor ancak ucuz mama alarak yapılan daha doğrusu yapıldığı sanılan tasarruf uzun vadede köpeklerin sağlığını kaybetmesine neden oluyor ve bu da mamaya harcanandan çok daha fazlasını tedaviye harcamak anlamına geliyor. Üstelik köpek dostunu gerçekten seven biri için köpeğinin hasta olması tedaviye harcanan paradan çok daha ciddi bir konu.

Ucuz ve kalitesiz köpek mamaları sağlık sorunlarına davetiye çıkartıyor.

Kalitesiz mamaların kısa vadede yol açabileceği sorunlar

Kalitesiz köpek mamaları kısa ve uzun vadede farklı sorunlara yol açabiliyor. Kalitesiz mamaların kısa vadede yol açabileceği sorunlar arasında şunlar sayılabilir;

 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Karın krampları
 • Deride döküntü
 • Kaşıntı

Bunlar her ne kadar çoğu kişiye basit sorunlar gibi gelse de kusma ve ishal uzun süre devam ettiğinde sıvı kaybına neden olur ki bu da başta böbrekler olmak üzere köpeğin tüm organlarını etkiler.

ThinkstockPhotos 589137236

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kalitesiz mamaların uzun vadede etkileri

Kalitesiz mama kullanımı uzun vadedeyse köpeklerde şu sorunlara yol açabilir;

 • Tüylerde zayıflama
 • Tüy kaybı (bu tüy kaybı bazen çok yoğun olabilir)
 • Enerji eksikliği, halsizlik
 • Aşırı uyuma
 • Kabızlık
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Bağışıklık sisteminin zayıflaması demek köpeğin birçok hastalığa açık hale gelmesi demektir, dolayısıyla kalitesiz mamalarla beslenen, gerekli besin maddelerini alamayan köpeklerin hastalanması diğerlerine kıyasla çok daha kolaydır.

sadkibble

Mamanın nasıl muhafaza edildiği de önemli

Kaliteli mama aldığınızda mamayı doğru şekilde muhafaza etmeye özen göstermeniz gerekir, çünkü bozuk mamalar da köpeklerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Köpeğiniz için mama alırken yaşına, varsa özel sağlık koşullarına uygun mamalar seçmeye, içindeki maddeleri okumaya, çok ucuz mamalardan kaçınmaya, son kullanma tarihine bakmaya özen göstermeniz ve mamayı doğru şekilde muhafaza etmeniz köpek dostunuzun sağlığı açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fleasdog fleas 758x426

Kedi Ve Köpeklerin Baş Düşmanı Pireler Hakkında 5 İnanılmaz Gerçek

inde doğan iki yüzlü kedi

Çin’de İki Suratı Olan Bir Kedi Doğdu