in ,

Kahta Çayı’ndaki Balıklar Toplu Halde Ölüyor, Esendere Köylüleri: “Vicdanen Rahatsız Oluyoruz”

Kahta Çayı’nın eski doğal güzelliği, balık ölümleri ile artık yürek burkuyor. Çevredeki köy sakinleri olaya tepki gösterdi. Adıyaman İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili araştırmanın sürdüğü, balık ölümlerinin kaçak avlanma sonucu olabileceğini yapılan ilk incelemelerde ise su seviyesinin azalması ya da sudaki kirlilikten kaynaklı olmadığını belirtti.

Kahta Cayindaki Baliklar Toplu Halde Oluyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Balık Ölümlerini Görünce Vicdanen Rahatsız Oluyoruz.”

Hem ölü balık kokusundan hem de balık ölümlerinden dolayı vicdanen çok rahatsız olduklarını ifade eden Esendere (Kilisk) Köyü Muhtarı Ramazan Erşahin, “Burada 25 çeşit balık yaşıyor. Bu aralar binlerce balık öldü. Burada hem kokudan duramıyoruz hem de bu balık ölümlerini görünce vicdanen çok rahatsız oluyoruz” şeklinde konuştu.

Kahta Cayindaki Baliklar Toplu Halde Oluyor 2 1

“Birileri Para Kazansın Diye Bu Kadar Balık Katliamı da Olmaz.”

Yıllarca balıkçılık yapan Esendere (Kilisk) köyü sakinlerinden balıkçı Ahmet Erşahin, “Ben yıllarca balıkçılık yaptım. Ama ben böyle bir şey görmedim. Bizim Kahta Çayı’nı kuruttular. Bölgedeki köy sakinleri bu çaydan faydalanıyordu. Sadece köy sakinleri değil Kahta ilçesinden de insanlar buraya piknik yapmaya geliyordu. Birileri para kazansın diye bu kadar balık katliamı da olmaz yani. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Hayvan haklarını koruma derneklerini göreve davet ediyoruz” dedi.

Kahta Cayindaki Baliklar Toplu Halde Oluyor 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hima kultur Merkezi Unesco

Suudi Arabistan’daki Hima Kültür Bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alındı

Sungurluda Atik Jilet Projesi Hayata Gecirildi

Sungurlu’da Atık Jilet Projesi Hayata Geçirildi