in

Kahraman ‘İnsan’ Metin Münir, ‘Doğal Yaşamı Yok Eden Kediler’e Karşı

T24 internet sitesinde, yazar Metin Münir’in köşesinde ‘kediler’ üzerine yazdığı pek ‘bilimsel’ köşe yazısı birçok platformda tepki aldı ve tartışma yarattı.

metinmunir1-oc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Metin Münir isimli T24 yazarı, sanıyoruz ki yazıları pek okunmadığından olsa gerek sansasyonel bir konu seçmiş kendine. Kedilerin ekmeğini yiyecek belli… Kedi dostlarının tepkisini çekip yazısı çok okunacak. En başında köşe yazısına ‘bilimsel’ referans vermek için de tarihten bir konu ve referans için de bir kitap seçmiş. Böylelikle “bakın, bunlar bilimsel gerçekler, kitap da yazılmış bunun üzerine” diye kendini savunacak.  Yazar, toplu taşıma kullanıyor mu bilinmez ama eğer gözüne çarptıysa metrodaki ekranlarda dönen kedi-köpek videolarının dikkat çekiciliğinden feyz almış ve ağzı sulanmış olabilir. Nasıl ki belediyeler sokak hayvanlarına türlü türlü ‘insanca’ muameleyi uygun görüp sonra toplu taşımalarında reklam ‘ekmeğini’ yemek için onların sevimli hallerinden faydalanmak istiyorsa yazar da buna uyanmış olabilir.

Üşenmeyip Metin Münir’in diğer yazılarının sosyal medya etkileşimleri incelendiğinde, son yazısının nasıl kısa bir süre içinde diğer yazılarının paylaşım ve okunma sayılarını ona katladığını fark edebiliriz.

giphy

Metin Münir’in yazısının başlığı şöyle “Kedi Savaşları: Kediler Doğal Yaşamı Yok Ediyor”. Münir, ‘doğal yaşamı yok ettiğini’ ilan ettiği yazısında ‘Kediler’e karşı adeta savaş açmış. Hatta bahçesindeki ‘Limon’ isimli kediye bakarak düşündükleri ‘insanca’ planları da köşesine taşımayı uygun görmüş. Tabii yazarın bu yazısı tam da beklediği ilgiyi gördü. Pek çok hayvan dostu bu yazıyı internette farklı mecralarda paylaşarak ve yorumda bulunarak yazarın köşesine reyting kazandırmış oldu.

Metin Münir’in köşesinde yazdığı yazı şöyle:

Kedi savaşları: Kediler doğal yaşamı yok ediyor

Çok sevdiğim bir kız arkadaşım vardı. Bende kalırken, bir gün bir kedi çıkageldi.

Beş yıl önce olabilir mi?

Sefil durumda bir kedi idi. Bir gözü kör, kulağı kesik, kuyruğu kopuk, bir deri bir kemik, ufak tefek.

“Bu kediye bakalım. Bakmazsak ölecek,” dedi arkadaşım.

O, kedileri, ben de onu çok seviyordum.

“Bakalım,” dedim.  “Ama eve almam.”

Bakkala gittim, yem aldım. Bir tabağa doldurup önüne koyduk. Büyük bir iştahla yemeğe koyuldu.

Adını Limon koyduk.

Kısa zamanda semirdi, tüyleri parlaklaştı, bahçede koşmaya zıplamaya başladı. Şımardı, yemek beğenmez oldu.

Birkaç yıl geçti. Arkadaşım gitti, ben kediyle baş başa kaldım.

*

1894’te David Lylall adlı bir adam, deniz feneri bakıcısı olarak Yeni Zelanda’nın birkaç kilometre açığındaki minik Stephens  Adası’na gitmiş.

Fener yapılıncaya kadar kesif ağaçlık olan adaya, insan eli neredeyse hiç değmemişmiş. Dünyanın başka bir yerinde bulunmayan, endemik canlı türleriyle kaynıyormuş. Amatör bir doğacı olan Lyall vaktini bu türleri inceleyerek geçiriyormuş.

Yanında götürdüğü kedisi Tibbles, yakalayıp öldürdüğü canlıları ona götürerek bu hobisinde yardımcı oluyormuş.

Bu tür adalarda bir zamanlar uçmayan kuşlar yaşardı. Bunlar adada kaçacak herhangi bir düşmanı olmadığı için uçmayı unutan kuşlardı.

Bir gün Tibbles ağzında bu kuşlardan birisiyle çıkagelmiş. Bu kuş dünyada sadece üç çeşidi bulunan uçmayan ötücü kuşlardan biriymiş, bir çalıkuşu.

Meğer Tibbles adaya geldiğinde hamile imiş. Yavrulamış. Yavrular da yavrulamış. Ve adadaki yaban hayatını süratle ortadan kaldırmaya başlamış. 1899’da Lyall bir tüfek edinmiş ve kedileri öldürmeye girişmiş. 1925’e gelindiğinde ada tamamen kedilerden arınmış.

Bu arada, traversia lyalli adlı çalıkuşunun nesli tükenmiş. *

Bilimsel araştırmalar, kedilerin her yıl on milyarlarca kuş, sürüngen ve küçük memeli öldürdüğünü ve süregelen türlerin yok oluşuna en büyük katkıda bulunan hayvan olduğunu gösteriyor.

Limon, aç veya tok olsun, gaddar bir avcı. Sürekli av peşinde

Kediler beş aylıkken hamile kalır ve yılda üç defa doğurur. Sadece Amerika’da 86 milyon kedi var.

Cat Wars, Kedi Savaşları adlı kitabın yazarlarına göre sadece Amerika’da kediler bir yılda 4 milyar kuş, 22 milyar küçük memeli hayvan, 822 milyon sürüngen ve 299 milyon hem suda, hem karada yaşayan hayvan öldürüyor.

Bu katliamın dünya çapındaki rakamları herhalde insanın kanını dondurur.

Kitabın yazarlarına göre tek çare, ev dışında yaşayan bütün kedilerin toplanıp insani bir biçimde ortadan kaldırılmasıdır.

LimonLimon, aç veya tok olsun, gaddar bir avcı. Sürekli av peşinde.

Bahçedeki kuşları, kertenkeleleri, yılan yavrularını, velhasıl hareket eden bütün canlıları öldürüyor.  Ve ben onun öldürdüğü canlıları ondan daha çok seviyorum.

Bu da beni sürekli ertelediğim zor bir seçimle karşı karşıya bırakıyor.

* Kedi Savaşları: Sevimli Bir Katilin Yarattığı Yıkım Cat Wars: The Devastating Consequences of a Cuddly Killer by Peter P. Marra and Chris Santella(Türkçesi yok).”

Kaynak: T24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buradabirkediyatıyor1

Özrü Kabahatinden Beter: “Biz Ne Bilelim Onun Kedi Olduğunu”

belgesel on

Türkiye’deki Kuşların Görüntüleri Belgesellere Taş Çıkarttı