in

Kadıköy’de Tombili’nin Heykeli de Çalındı, Sıra Boğa Heykeli’nde mi?

Ağustos ayında yaşamını yitiren Kadıköy’ün fenomen kedisi Tombili’nin, 4 Ekim’de Ziverbey’e yerleştirilen heykelini çaldılar.

tombili1-oc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1 Ağustos’ta hayatını kaybeden Tombili’nin, Change.org’da heykelinin yapılması için düzenlenen kampanyaya 17 bin imza atılmıştı. Bıçkın kedinin heykelinin yapılması talebine olumlu yanıt veren Kadıköy Belediyesi çalışmalara başlamıştı. Heykeltıraş Seval Şahin tarafından gönüllü olarak yapılan heykel Bu yıl Ekim ayında tamamlandı. Tombili’yi ölümsüzleştirecek heykelin açılışı 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yapılmıştı.

tombili2

Delal Arya isimli twitter kullanıcısı bu sabah Tombili’nin heykelinin bulunduğu yerin fotoğrafını paylaşarak geçtiğimiz ay yerleştirilen heykelin çalındığını duyurdu.

tombili3

Kadıköy Çarşısı’nın Maskotu Kaz Rodi’nin Heykeli de Çalınmıştı

2002 yılında Aydın’dan sahibi Nimet Köseoğlu ile Kadıköy Çarşısı’na göçmüştü Kaz Rodi ve o yıllar adeta Balık Pazarı’nın bir maskotu olmuştu. 2002-2008 yıllarında Kadıköy’ün en popüler simalarından biriydi. Hatta daha hayattayken 2007 yazında Kadıköy Belediyesi tarafından Rodi’nin gün boyu dolaştığı Kadıköy Çarşısı’na heykeli dikilmişti. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Nilüfer Ergin’in yaptığı bronz heykel, sokağa yerleştirildikten üç ay sonra birileri tarafından çalınmıştı.

tombili4

Hayvanlara verdiği değer ile bilinen Kadıköy ilçesinde hayvan heykellerine yapılan bu saldırılar da ayrı bir ironi oluşturuyor. Kaz Rodi’nin heykelinin çalınmasından yıllar sonra Tombili’nin heykelinin çalınması, Kadıköy’ün sembolü haline gelen Boğa Heykeli’nin de tehlike altında olduğu gerçeğini bizlere hatırlattı.

tombili5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuba ozay sli

Tuğba Özay Hayvan Barınağındaki Deneyimini Takipçileri ile Paylaştı

seçim1 1

ABD Başkanlık Seçimi Rusya’da Erken Başladı