in

Japonya’nın Kutsal Sayılan Koruma Altındaki Nara Geyikleri Kilolarca Plastik Poşet Yedikleri için Öldü

Japonya’nın Nara kentinde kutsal kabul edilen ve yüzlerce yıldır koruma altında olan geyiklerden dokuzunun çevreye atılan poşetleri yiyerek öldüğü açıklandı.

Kyodo haber ajansına göre, Nara Geyik Koruma Vakfı uzmanları, Mart’tan bu yana ölen 14 geyiğin dokuzunun karınlarında büyük miktarda plastik bulunduğunu belirtti. Sadece bir hayvanın karnından 4,3 kilo plastik çıktı.

Japonya’nın Kutsal Sayılan Koruma Altındaki Nara Geyikleri Kilolarca Plastik Poşet Yedikleri için Öldü 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uzmanlar, bu hayvanların plastiklerin sindirim sistemini parçalaması sonucu açlıktan öldüğünü söylüyor. Hayvanların yemek kokusuna aldanarak poşetleri yediği belirtiliyor.

Antik tapınakların bulunduğu Nara parkında 1,300 kadar geyik yaşıyor. Ziyaretçilerin arasında dolaşan turistlerin birlikte selfie çektikleri geyiklere yiyecek vermek yasak. Hayvanlara sadece parktan satın alınan “geyik krakerleri” verilebiliyor.

Nara’da 1637 yılına kadar geyikleri öldürenlere idam cezası veriliyordu. 2010’da parkta yaylı tüfekle geyik öldüren bir kişi 10 ay hapis cezası aldı.

Japonya’nın Kutsal Sayılan Koruma Altındaki Nara Geyikleri Kilolarca Plastik Poşet Yedikleri için Öldü 1

Nara’daki geyikler Japon folkloründe “kutsal elçiler” olarak kabul ediliyor ve şans getirdiklerine inanılıyor. Japon Hükümeti İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geyiklerin kutsallığını kaldırdı ve 1957’de bu hayvanları “milli servet” statüsüne aldı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çernobilin Yaşam Mücadelesi Veren Köpekleriöç

Çernobil’in Yaşam Mücadelesi Veren Köpekleri

10 Gündür Apartman Boşluğunda Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldıöç

10 Gündür Apartman Boşluğunda Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı