in

Japonya Balina Avı Yasağının Kalkması için Teklif Sundu!

Balina avı yasağına rağmen balina yakalamaya devam eden Japonya av yasağının kalkması için Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’na teklif sundu.

Dünyada doğal kaynakların korunması konusunda, balinalar kadar duygusal bir etki yaratan canlıların sayısı az. Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC), 1986’da balinaların neslini korumak için ticari avı yasakladı. Ancak Japonya bu yasağın artık kaldırılması için IWC’ye bir teklif sundu. IWC, kararını önümüzdeki hafta Brezilya’da düzenlenen yıllık toplantıda açıklayacak.

Japonya Balina Avı Yasağının Kalkması için Teklif Sundu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Akıllardaki soru şu: Balina öldürmek yeniden kâr aracı haline mi gelecek mi?

Balina avcılığını destekleyen bazı ülkeler, IWC’nin geçici balina avı yasağının sürdürülebilir bir av kotası konusunda taraflar uzlaştıktan sonra kalkacağını umuyordu. Ancak bu yasağın kısmi bir süreklilik kazanması doğal yaşamı koruma kuruluşlarını sevindirdi.

Japonya, Norveç ve İzlanda, balina avının kültürlerinin bir parçası olduğunu söylüyor ve avcılığın sürdürülebilir bir şekilde devam etmesini istiyor.

Japonya’nın önerisi ne?

Ülkede 19’uncu ve 20’inci yüzyıllarda balina avcılığının yükselmesi bu dev memelilerin neslinin neredeyse tükenmesine yol açıyordu. 1960 yılında av yöntemleri geliştirildi ve büyük gemilerle ava çıkılmaya başlandı. Denetimsizlik kaygıları artınca da av yasağı getirildi.

IWC’nin başkanlık koltuğunda halihazırda Japonya var ve balıkçılıktan sorumlu üst düzey yetkili Hideki Moronuki müzakereleri yürütüyor.

BBC’ye konuşan Moronuki, hem balinaların korunacağı hem de avın devam edebileceği bir program sunduklarını söylüyor.

Günümüzde, ülkedeki balina rezervleri dikkatlice denetleniyor. Yasağın kapsadığı balinalar arasında bazı türlerin nesli tehlikedeyken, bazılarının değil.

Japonya’nın teklifi de, “Sürdürülebilir Balina Avı Komitesi” oluşturulması ve sayıları fazla olan balina türleri ve rezervleri için sürdürülebilir bir av kotası koyulması gibi önlemler içeriyor.

Japonya Balina Avı Yasağının Kalkması için Teklif Sundu 1

Hayvan Hakkı Savunucuları Teklife Tepkili

Balina avı karşıtları elbette öneriye tepki gösteriyor. İngiltere merkezli kuruluş Humane Society International Başkanı Kitty Block, “Bu zarif devler zaten okyanuslarda plastik ve gürültü kirliliği gibi tehlikelerle boğuşuyor. En son ihtiyaçları olan, bir de avcıların ağlarına geri gönderilmek” diyor.

Bir başka görüş, balinalar sosyal gelişimi yüksek ve çok zeki hayvanlar olduğu üzere, avın onlar için korkulu, acılı ve panikli bir ölüm anlamına geldiği yönünde. Eskiden balinalar zıpkınla avlanıyor, bu da yavaş ve acılı bir ölüm anlamına geliyordu. Modern avcılar balinaları patlayıcılı zıpkınlarla, hızlı bir şekilde öldürmeyi amaçlıyor ama aktivistler balinaların yine de uzun süre acı çektiğini söylüyor.

Son olarak Mayıs ayında Japon avcıların Kasım 2017 ve Mart 2018 arasında, 122’si hamile olduğu belirlenen 333 balinayı öldürdüğü ortaya çıkmıştı. Japonya bu avcılığı bilimsel amaçlarla yaptığını savunsa da 2014 yılında Birleşmiş Milletler’i ikna edemedi. Balina avcılığını destekleyenler, bu gibi vakaların kaza ve istisna olduğunu savunarak tehlikede olmayan türlerin avlanmasına karşı çıkanları ‘ikiyüzlülükle’ suçluyor.

Avustralya gibi balina avına karşı çıkan öncü ülkeler, yasağın kaldırılmasına yönelik çabalara karşı beraber hareket edeceklerini duyurdu. Japonya’ya bu konuda muhalefet eden tavrını değiştirirse, Avustralya hükümeti evde sert tepkiyle karşılaşır. Japonya, teklifin Komisyon’dan geçeceğinden umutlu.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakları Açısından Şarbon Krizi Canlı Hayvan Ticareti Yüzyılımızın Köle Ticaretidir

Hayvan Hakları Açısından ‘Şarbon’ Krizi: “Canlı Hayvan İthalatı Yüzyılımızın Köle Ticaretidir”

Hayatını Kaybeden Nurhan Kalenderin Canlarına Kızı Bakmaya Çalışıyoröç

Hayatını Kaybeden Nurhan Kalender’in Canlarına Kızı Bakmaya Çalışıyor