in

Japon Balıkçılar 333 Balinayı Katletti

Japon balıkçılar geçen yaz Antarktika’da 122’si hamile 333 minke balinasını öldürdü.

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’na sunulan rapora göre Japon balıkçılar geçen yaz Antarktika Okyanusu’nda, 12 hafta süren tartışmalı ‘araştırma’ avında 333 minke balinasını katletti.

Japon Balıkçılar 333 Balinayı Katletti 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Rapora göre öldürülen balinalardan 181’i dişiydi. Bunlar arasında 53’ü henüz yetişkinliğe ulaşmamıştı. Öldürülen 128 balinanın erişkin olduğu 122’sinin ise hamile olduğu belirtildi.

Japon Balıkçılar 333 Balinayı Katletti 2

Japonya balina avcılığını ‘bilimsel nedenlerle’ yaptığını ileri sürse de ülkede balina etinin yemeklerde kullanıldığı sır değil.

Doğal yaşam savunucuları da ‘tiksindirici’ olarak niteledikleri balina avcılığını durdurması için Tokyo’ya çağrıda bulundu.

Japon Balıkçılar 333 Balinayı Katletti 3

Humane Society International’dan Alexia Wellbelove yaptığı açıklamada “22 hamile balinayı öldürmek şoke edici bir istatistik ve Japonya’nın balina avcılığının zalimliği konusunda üzücü bir suçlama” ifadelerini kullandı.

Wellbelove, Avusturalya ile balina avcılığına karşı olan diğer ülkelere ‘Japonya’ya ölümcül balina programlarını durdruması yönünde olabilcek en güçlü mesajı iletmeleri’ çağrısında da bulundu.

Japon Balıkçılar 333 Balinayı Katletti 4

2014 yılında Uluslararası Adalet Mahkemesi, Japonya’nın ‘Jarpa 2’ adını verdiği programının bilimsel amaçlı olmadığına hükmetmiş ve her yıl Antarktika Okyanusu’nda yapılan balina avını geçici olarak durdurmuştu.

Ancak Japonya 2 yıl sonra av kotasını 3’te bir oranında azalttığı yeni bir balina avı programını    hayata geçirerek bölgede balina avcılığına devam etmeye başlamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğaya zarar vermekle eleştirilen jeotermal tesisinden açıklama İddialar asılsız

Doğaya Zarar Verdiği İddia Edilen Jeotermal Tesisinden Açıklama: İddialar Asılsız

Küresel Sorunöç

Küresel Sorunlara Tasarımlarıyla Dikkat Çektiler