in

İztuzu’nun Sevimli Canlıları; Gökçeovacık Kara Semenderi

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde yer alan, endemik türdeki bitki ve hayvanların yaşam alanı İztuzu kumsalı, nesli tükenmekte olan Gökçeovacık kara semenderine ev sahipliği yapıyor.

Dünyaca ünlü İztuzu kumsalı, nesli tükenmekte olan iribaş ve yeşil deniz kaplumbağalarının yanı sıra ‘Göcek kara semenderi’ (lyciasalamandra fazilae) olarak bilinen endemik türe ev sahipliği yapıyor.

iztuzunun sevimli canlilari gokceovacik kara semenderi 5794 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaşam alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle bu canlı türü, Uluslararası Doğa Hayatını ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce nesli tükenme tehlikesi altındaki türler için oluşturulan kırmızı listeye alındı.

iztuzunun sevimli canlilari gokceovacik kara semenderi 5794 dhaphoto4

Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, “Gökçeovacık semenderi, Likya kara semenderi ailesinin üyesi bu sevimli canlılar, yağmurun ardından kendisini sergiliyorlar. İztuzu kumsalına yakın ormanlık alandaki Gökçeovacık semenderi, Fethiye’nin kuzeybatısından Köyceğiz Gölü’nün güneybatısına kadar dağılış gösteriyor” dedi.

iztuzunun sevimli canlilari gokceovacik kara semenderi 5794 dhaphoto6

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kediöç.

Kedilerin Isınması için Yakılan Soba Çamaşırları Tutuşturdu

kedi

4 Aracın Motor Bölümüne Giren Yavru Kediyi Cankur Çıkardı