in

İzmir’de Zehirlenerek Öldürülen Hayvanların Toplu Mezarı Bulunduğu İddiası

İzmir’in Seferihisar ilçesinde, zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen bazı kedi ve köpeklerin bulunduğu toplu mezarlar ortaya çıktı.

kopek-mezarı-one-cıkan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Seferihisar Devlet Hastanesi’nin hemen alt tarafında bulunan moloz ile atık döküm alanı olarak kullanılan bölgede bazı hayvanların siyah torbalar içerisinde gömüldüğü ihbarını alan hayvanseverler, hemen harekete geçti.

Bölgeye gelen Anadolu Hayvan Hakları Derneği üyeleri, kepçeler yardımıyla bir çalışma başlattı.

Kepçenin Kazdığı Yerde Ölü Hayvanlar Bulundu

Hayvanseverler, kepçenin kazmasıyla şaşkına döndü. Bölgede, çok sayıda çukura gömülü halde kedi ve köpek ölüsü buldu. Kedi ve köpeklerin siyah poşetlere gizlenerek gömüldüğü belirlenirken, hayvanların zehirlendiği öne sürüldü. Bölgede bilgisine başvurulan bazı vatandaşlar ise moloz yığınlarının altında daha fazla toplu hayvan mezarı olduğunu iddia etti.

Hayvanseverlerden Tepki: “Bizi de Gömün “

Kazının yapıldığı bölgede toprak üzerine uzanan hayvanseverler, “Bu meseleyi kökünden halletmek istiyorsanız bizi de gömün” diyerek yaşananlara isyan etti.

Anadolu Hayvan Hakları Derneği Başkanı Muhammed Emin Aksel, olayın vahşi bir katliam olduğunu belirterek, “Uzun zamandır Seferihisar çevresinde hayvanların kaybolduğu bilgisini alıyorduk. Son olarak bu bölgede açık bir çukurda hayvan ölüleri olduğu bilgisi gelince araştırma yaptık. Konuyu yetkili mercilere ilettik onların incelemesi sonrası çok sayıda çukurda yüzlerce kedi ve köpek ölüsü olduğu ortaya çıktı. Yetkililer tarafından hayvanların zehirlenerek öldürüldüğü tespit edildi. Bu durumda bu hayvanların buraya gömülmesi başlı başına yasaya aykırı. Zira zehirlenerek ya da hastalıktan ölen hayvanların bioatık kamyonlarınca özel torbalarla toplanarak imha edilmesi gerekiyor. Bu bölge dere yatağı ve toprakta geçirgenlik fazla olduğu için yeraltı sularının da ciddi oranda etkilenmesi söz konusu. Ayrıca kazılan çukurlar yeterince derin olmadığı gibi hiç bir şekilde kireçlenme gibi bir çalışma da yapılmamış” dedi.

kopek-mezarı-2

Kimin Gömdüğü Belli Değil

Öte yandan, konunun hayvanseverlerin yardımıyla yargıya taşınacağı bildirildi. Hayvanların kim veya kimler tarafından gömüldüğü ise şu ana kadar tespit edilemedi. Olay yerine intikal eden Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri ise olayla ilgili soruşturma başlattı.

Seferihisar Belediyesi’nden İddialara Yanıt Gecikmedi!

Seferihisar Belediyesi, bir mahalleden 80 civarında kedi ve köpeğin kaybolduğu, bunların belediye tarafından zehirlenerek gömüldüğü toplu hayvan mezarının bulunduğu iddiaları yalanladı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, bahsi geçen alanın, eski hayvan bakımevi civarındaki hayvan mezarlığı olduğu, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu” ve “3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu” gereği ölen hayvanların çukur açılarak ve kireçleme işlemi yapılarak gömüldüğü, 1 yıl önce bu mezarlığın yapımı tamamlanan Prof. Dr. İsmet Sungurbey Geçici Hayvan Bakım Evi arkasına alındığı belirtildi.

Bahsi geçen yerde görülen hayvan ölülerinin belediyece gömülmediği de vurgulandı. Yapılan incelemede bir köpek, bir kedi ölüsü ve açılmamış birkaç çuval ile büyükbaş hayvana ait deri ve sakatatlar bulunduğu, fakat ölülerde kokuşma gerçekleştiği için otopsi işlemi yapılamadığı, dolayısıyla zehirlenip zehirlenmediklerinin anlaşılamadığı ifade edildi.

Açıklamada, bir mahalleden 80 kedi ve köpeğin kaybolduğu iddiasını ortaya atan kişilerin, hayvanlarının kaybolmasıyla ilgili belediyeye herhangi bir başvurusunun bulunmadığı belirtildi.

Belediyenin hayvan bakımevinin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri tarafından rutin olarak denetlendiği, aylık faaliyet raporlarının Orman ve Su işleri 4.Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğü’ne, İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne düzenli olarak gönderildiği vurgulanırken, ‘hayvanları zehirleyip, gömdüler’ gibi asılsız iddia ve hakaretlerde bulunan kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlem başlatılacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

d marin hayvanlatekneyeacilmak

Hayvan Dostunuzla Denize Açılmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Detay

kopuk2

Çoban Köpeği ‘Kopuk’ Yaralı Halde Sürüsünden Hırsızları Uzaklaştırdı