in

İzmir’de 4 Hayvansevere Dava Açıldı

İzmir Karşıyaka’da oturdukları sitenin bahçesinde, sokak hayvanlarını besleyen 4 hayvan dostuna komşuları tarafından dava açıldı.

Karşıyaka Atakent’te 4 hayvan severin oturdukları apartmanın bahçesinde besledikleri kediler komşular tarafından istenmiyor.

Olayın gerçekleştiği Bergama 2 Apartmanı sakinleri Ilgın Horzum, Barış Yılmaz, Emine Çorapçı ve Bahar Koçak oturdukları apartmandaki yönetim kurulu tarafından Karşıyaka Sulh Hukuk Mahkemesi’ne şikayet edildi. Bir süredir apartmana ayrılan ortak kullanım alanlarında kedi, köpek gibi sokak hayvanlarına su ve yiyecek verdikleri gerekçesiyle şikayet edilen 4 kat malikinin yargı tarafından engellenmesi istendi. Aldıkları yönetim kurulu kararı gereği aparmanda kedi köpek beslenemeyeceğini ileri sürerek konuyu yargıya taşıyan apartman yönetiminin sundukları şikayet dilekçesindeki gerekçeler ise dikkat çekti.

izmir-dava

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Hayvan Baktıkları İçin Rahatsızız’

Site içerisinde toplanan 30 kadar sokak hayvanının gürültü yarattığı, apartmanın ortak kullanım alanını pislettiği, yaşlı ve çocukların sağlığını tehdit ettikleri gibi gerekçelerle mahkemeye başvuran apartman sakinleri, 4 komşusunun hayvan baktığı gerekçesiyle rahatsız olduklarını ileri sürdü. Avukatları aracılığı ile yasaklama kararı çıkartılmasını isteyen yönetim kurulu ayrıca mahkemeden 4 kat maliki ve kiracı hakkındaki söz konusu şikayetler devam ettiği takdirde ise para cezası verilmesini de istedi.

‘Gerekçeler Hukukla Bağdaşmıyor’

Yaşanan gelişmeler üzerine harekete geçen hayvan sever dernekleri ise duruma tepki gösterdi. Konuyla ilgili duyarlılık gösteren HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) İzmir Temsilcisi Esin Önder davacı apartman sakinlerine şikayetlerini geri çekmeleri için çağrıda bulundu. Mahkemeye taşınana gerekçelerin hukukla bağdaşmadığını belirten Federasyon Temsilcisi Önder, şikayetlere konu olan kedi ve köpeklerin belediye tarafından kısırlaştırılan, kayıt altına alınmış ve aşıları yapılan sokak hayvanlarını olduklarını hatırlatarak, sahipsiz canlıları doyurmanın 5199 sayılı yasa ile güvenceye alındığını dile getirdi. Apartman kurulu kararının sadece özel mülkiyeti, yani daireleri kapsadığını da söyleyen Önder, davadan vazgeçilmediği takdirde davalı yöneticiler hakkında İzmir Valiliği, Karşıyaka Kaymakamlığı ve Karşıyaka Belediyesi’ne ayrı ayrı şikayette bulunacaklarını duyurdu.

Kaynak: Egepostası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seçim1 1

ABD Başkanlık Seçimi Rusya’da Erken Başladı

yaralı karaca1 öç

Yaralı Karacayı Omzunda 3 Kilometre Taşıdı