in ,

İz Takip Köpekleri, Gerçeği Aratmayan Tatbikatı Başarıyla Tamamladı

9. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Kastamonu’nun ev sahipliğinde üç gün süren bir eğitim ve tatbikat gerçekleştirdi. Gerçeği aratmayan eğitim ve tatbikatlara İz Takip Köpekleri de katıldı.

Eğitim ve tatbikatta müthiş iş çıkaran İz Takip Köpekleri, eğitim ve tatbikatı başarıyla tamamladı. İzleyicilerin büyük coçkuyla alkışladığı İz Takip Köpekleri, başarılarıyla görenleri kendilerine hayran bıraktı. Kastamonu’nun Abana ilçesine bağlı Hacıveli Koyu girişinde gerçekleştirilen kampta, Kastamonu’nun yanı sıra Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir’den gelen gönüllü 140 sağlık çalışanı eğitime tabi tutuldu. Tatbikatlarda senaryo gereği çoklu yaralanmalarda olay yeri yönetimi, olay yeri güvenliği, arazide kriz anını yönetme, doğru zamanda uygun sağlık merkezine hasta nakli gibi konular canlandırıldı. Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de dağcılık konusunda destek verdi.

Gercegi Aratmayan Tatbikatta Iz Kopekleri Goz Doldurdu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sahil Güvenlik Komutanlığının da Katıldığı Tatbikat Alkış Topladı

Abana ilçesinde gerçekleştirilen eğitim ve tatbikata 140 UMKE gönüllüsünün yanı sıra TGSG-96 İnebolu Bot Komutanlığı, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı, DEGAK-3 Timi, Jandarma İz Takip Timi, Kastamonu AFAD, Türkiye Kızılayı, Kastamonu JAK Timi ve Abana İtfaiyesi ekipleri de katıldı. Tatbikatta senaryo gereği denizde boğulan ve bir bacağı kopan vatandaşın kurtarılması canlandırıldı. Denizde boğulan vatandaşlar Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerince sudan çıkartılarak tekneye alındı. Teknede bir bacağı kopmuş halde yaralı bekleyen vatandaşlar, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait helikopter ile bölgeye gelinerek tekneden alındı. Helikopter ile yaralı vatandaşın tekneden kurtarıldığı anlar sahilde yüzen vatandaşlar tarafından da merakla izlendi. Büyük heyecana sahne olan kurtarılma anında sedyeyle yaralı vatandaşlar tekneden alınarak helikoptere çıkartıldı. Ardından helikopter, yaralı şahsı hastaneye ulaştırmak üzere güvenlik bir bölgeye iniş yaptı. Diğer boğulma vakasında da Sahil Güvenlik Komutanlığı ile UMKE ekipleri, senaryo gereği denizde boğulan bir vatandaşın kurtarılmasını canlandırdı. Denizde boğulan vatandaş, bota alınarak sahile çıkartılması sağlandı.

Gercegi Aratmayan Tatbikatta Iz Kopekleri Goz Doldurdu 1

İz Takip Köpekleriyle, Kayıp Vatandaşlar Bulundu

Diğer tatbikatta da Kastamonu AFAD, Kastamonu UMKE ve Jandarma İz Takip Köpek Unsuru, senaryo gereği enkaz altında kaybolan vatandaşların bulunmasını canlandırdı. İz takip köpekleri yardımıyla ağır yaralı halde bulunan kazazede, enkaz altında kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Son tatbikatta ise kimyasal sızıntıdan etkilenen bir vatandaşın rahatsızlanması canlandırıldı. Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) sızıntısı yüzünden rahatsızlanan vatandaş, özel kıyafetli UMKE ekiplerince özel ilaçlarla dezenfekte ettikten sonra hastaneye kaldırılmasını sağladı. Bu esnada UMKE ekipleri, tanka dokunan vatandaşın yakınları ile de mücadele etti.

Bonus Bilgi : UMKE nedir? UMKE Ne İşe Yarar?

Her türlü felaket karşısında yurtiçi ve yurtdışı yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek amaçlı, gönüllü sağlık çalışanlarından meydana gelmiş ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin kısaltmasıdır. Özellikle Sağlık konusunda kendi birimleri üzerinden görevlerini yerine getiren çalışanlar, UMKE çatısı altında Türkiye’nin birçok farklı yerinde hizmet verdi. Peki UMKE Ne İşe Yarar? Doğal felaketler ile beraber olası tüm acil durumlarda sağlık desteği vermek amaçlı UMKE hizmet vermektedir. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi olarak da bilinen bu ekip, kendi alanında nitelikli sağlık çalışanlarından oluşur. Almış oldukları özel eğitim ile beraber nitelikli donanım üzerinden, acil durumlarda yaralılara karşı etkin bir sağlık hizmeti sunma görevi üstlenirler. Özellikle anlık müdahale ile beraber hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptirler. Medikal müdahale etmek ile beraber kurtarma konusunda, sakin ve çabuk hareket edebilecek özel çalışanlardan kurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibini Her Sabah Sarilarak Karsilayan Sevimli Kara Kedi 1

Sahibini Her Sabah Sarılarak Karşılayan Sevgi Pıtırcığı ‘Kara’ Kedi

Trafik Kazasinda Yaralanan Sokak Kopegi Tedavisi Icin Istanbula Goturuldu

Trafik Kazasında Yaralanan Sokaktaki Evsiz Köpek, Tedavisi İçin İstanbul’a Götürüldü