in ,

İyileştirdiği Yaralı Yavru Saksağan Uçmayı Öğrendiği Halde Bir An Olsun Yanından Ayrılmıyor

Çorum’un Kargı ilçesinde çay bahçesi işletmeciliği yapan Akif Kurt’un tedavi ettirdiği yavru saksağan, uçmayı öğrendiği halde bir an olsun yanından ayrılmıyor.

Çorum‘un Kargı ilçesinde yaşayan işletmeci Akif Kurt, yaklaşık 4 ay önce bir arkadaşının çocuğu tarafından bulunup getirilen yaralı saksağan yavrusunun bakımını üstlendi. Saksağanın tedavisini yaptıran Kurt, sağlığına kavuşan kuşu eğitti. ‘Çirkin’ ismi verilen saksağan elle beslenirken müşteriler tarafından da çok sevildi. Özellikle çocuklar tarafından görülmeye gelinen ve işletmenin maskotu haline gelen saksağan, Kurt’un yanından bir an olsun ayrılmıyor.

Iyilestirdigi Yarali Yavru Saksagan Ucmayi Ogrendigi Halde Bir An Olsun Yanindan Ayrilmiyor1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İşletmeci Akif Kurt, “Halk arasında saksağan veya ala karga olarak bilinen bir kuş. Daha yavruyken bir arkadaşımızın çocuğu kedinin ağzındayken almış. Geldiğinde yaralıydı. Elimizden geldiği kadar tedavi etmeye çalıştık. Şu anda genel durumu iyi iyileşti ve büyüdü. Bizden ayrılmıyor buradan gitmiyor. Aynı zamanda işletmemizin bir maskotu haline geldi. Müşterilerimizin özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor. Hayvanları sevmek lazım” dedi.
Adı söylendiğinde uçarak omuza konan Çirkin’in, müşterilerin masa üzerine bıraktığı bozuk paralarla da oynamayı çok sevdiğini belirten işletme sahibi Akif Kurt, “Çirkin’e çok alıştım. İkimiz de halimizden memnunuz” dedi.

Bonus Bilgi: Saksağan Nasıl Bir Kuş türüdür?

Saksağan, kargagiller familyasından olan uzun kuyruklu kuş türlerini kapsayan bir cinsidir. Uzun kuyruklu karın, omuz ve el uçma tüylerinin iç tarafları beyaz olan kuş cinsidir. Metalik yeşil olan kuyruk türlerinin uçları parlak mavi, ayak ve gaga kısımları siyahtır. Boyları ortalama 46 cm civarıdır. Kuyruk uzunluğu 25 cm’yi bulur.  Yerde sıçrayarak gezer. Kuyruğunu dikerek sağa sola sallar. Böcekler, kuş yumurtaları, solucanlar ve leşler ile beslenir. Çığırtkan bir sesi vardır. Meyvelere zarar vermekle beraber, tarla farelerini de avlar. Hırsız bir kuş olarak şöhret yapmıştır. Boncuk, elmas gibi  parlak eşyaları kaparak yuvasına götürür. Emniyetli çalılıklar arasında veya yüksek ağaçlarda yuva yapar. Kuluçka süreleri 12 gündür. Yavruların uçma süreleri 16 gündür. Arkadaş canlısıdır.  Saksağanı yavru iken bulmuşsanız kolay kolay sizden gitmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yabanci Uyruklu Sahsin Motosikletinin Arkasinda Suruklenip Iskence Goren Arkadasini Goren Kopek Peslerinden Kostu

Mersin’de Motosikletin Arkasında Sürüklenen Köpek, Yaşam Hakkına Saygısı Olan İnsanlar Sayesinde Kurtarıldı

Emine Erdogandan Zeytinburnu Tibbi Bitkiler Bahcesine Ziyaret

Emine Erdoğan’dan, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne Ziyaret