in ,

İyi İnsanlarla Karşılaşan Ve Hayatları Değişen 15 Kedi

Hayatın, iyi insanlarla karşılaştırdığı 15 kedi ve inanılmaz değişimleri…

Dokundukları her şeyi güzelleştiren çok özel insanlar vardır. Bunlar sıradan görünseler de aslında sıradışıdırlar. Çünkü onlar iyiliğin elçileridir. Öz güvenleri, öz saygıları, öz değerleri ve öz sevgileri diğer insanlardan fazladır. İçerideki savaşlarını bitirdikleri için dışarıda barışı ve güzelliği yaratabilecek kadar kendileri ile barışmış insanlardır. Sanılanın aksine sayıları oldukça fazladır. Kimi bir çiçeğin, kimi bir ağacın, kimi bir çocuğun, kimi bir kadının, kimi bir erkeğin, kimi bir tilkinin, kimi çiftlikteki bir kuzunun kimi sokaktaki evsiz bir hayvanın hayatını değiştirir. Bertrand Russell, 1932’de yayınlanan “Aylaklığa Övgü”adlı kitabında çalışkanlığın abartılmış bir erdem olduğunu ve bireyin kendi ilgi alanlarına ayırdığı boş zamanın medeni yaşamın bir gerekliliği olduğunu savunuyordu. Ona göre topluma yararlı olmak için haftada yirmi saatten fazla çalışmak gereksizdi.  Haftada yirmi saatlik çalışma toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi bize de kendi gerçek yaşamımıza ayıracağımız vakitler yaratmak için yeterliydi. Günümüzde geçmişe oranla çok daha verimli üretim kaynaklarına sahibiz ve daha da önemlisi yüksek bilinç düzeyindeki insanların sayısındaki artış, Bertrand Russell’ın anlattığı aylaklığa övgü çağını başlattı. İnsanlar, çalışma hayatının dışında kalan zamanlarında hayatına anlam, yaşama değer katıyor. Hak ihlali yapılan insanın, hayvanın ve doğanın yanında yer alarak, bozulan dengeyi adil bir şekilde kurmaya çalışıyor. Çünkü bu insanlar, varlık bilinci yüksek, dünyanın kaynağının sonsuz olduğunun ve eşit pay edildiğinde de herkes için yeterli olduğunun gayet farkındalar. İşte, iyilerle karşılaşan ve hayatları değişen 15 kedi…

1# Evin küçük prensesi, insanın mucizesi bir kedi #Lokum

Cirkin Ordek Yavrulari 6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Lokum bir sokak kedisinin bebeği. Sokakta hasbelkader doğurmak için bir yer bulmuşsa bir anne kedi, sonraki mücadelesi her anne gibi bebeğini büyütmek. Bu çoğu zaman sokaktaki evsiz kediler için gerçekleşemeyen bir hayal. Şule Gamze Lokum’u gördüğünde henüz 2-3 haftalık bir bebekmiş. Uzaktan sevmişler birbirlerini. Sonunda Şule Gamze evinin bahçesine Lokum ve kardeşleri için bir yuva yapmış. 1,5 -2 ay yuvada kalan Lokum, Şule Gamze’nin kucağına gelmeye ve kendini sevdirmeye başlamış. Fakat bir gün Şule Hanım eve döndüğünde kapının önünde ve yuvasında Lokum’u görememiş. Etrafa bakındığında Lokum’u karşılarındaki evin önünde görmüş. Gördüğü anda bir şeylerin ters gittiğini anlayan Şule Hanım kediye seslenerek ona doğru yürüdüğünde yavru kedi de ona doğru sürünmeye başlamış. Yanına gidince küçük kediye araba çarptığını ve miniğin yaralandığını anlayan Şule Gamze hiç vakit kaybetmeden onu veteriner kliniğine götürmüş. Kalçası çıkmış. Tedavi bittiğinde Lokumu ev almışlar. 3 gün boyunca evde de uyuyan Lokum, 4’üncü gün hareketlenmeye başlamış. Aile, sağlığına kavuşan Lokum’u tekrar sokağa göndermeye kıyamamış. Şule Gamze, Lokum için “Ben kızıma yuva o ise bana evlat oldu. Allah’ın bana verdiği en güzel mucize Lokum. Öyle zor zamanda çıktı ki karşıma, sanki birbirimizde şifa bulup tamamlandık. Şimdi nereye gitsek beraberiz. Evimizin küçük prensesi, benim küçük mucizem. Adını ise lokum gibi tatlı olduğu için Lokum koydum.”

2# Henüz daha gözleri açılmamışken annesiz kalan bir bebek kedi #Bebeksu

Cirkin Ordek Yavrulari 4

O henüz daha gözleri açılmamışken annesiz kalan bir bebek. Ya o anneden koparılıp bir çöp kenarına atıldı, ya anne bir insanın dikkatsizliği sonucu trafik kazasında öldü ya da bir insanın şiddet ile hayatı sonlandı. Her durumda, içindeki barışı inşa edemediği için dışarıdaki savaşı süren insanlar yüzünden annesiz kalan bir bebek kedi o. Ama aynı zamanda mahalledeki çocukların dikkati ile hayatta kalan bir yavru kedi o. Çocuklar bebek kediyi, kentin sakini hayvanların yaşamına saygı duyan çiğköfte dükkanına getirip yardım istiyorlar. Mahalledeki yardıma ihtiyacı olan pek çok hayvana bakan aile henüz gözleri dahi açılmamış bebek kediyi de hemen alıp süt anne aramaya başlıyorlar. Hulde Trak, “Tüm aramalarımızı sonuçsuz kalınca, bebek kedinin annesi ben oldum:) Haliyle de bağlandım. Sokaktan pek çok hayvan kurtarıp yuvalandırdık. Ama Bebeksu’ya o kadar bağlandık ki, yuva ilan açmadık. Ama isteyenler oldu. Veremedik.”

3# Sokakta yaralanmış masum bir yavru kedi #Çiko

Cirkin Ordek Yavrulari

O, henüz daha çok bebek kediyken sokakta yaralanmış. Onu bulan hayvanseverler Çiko’yu hemen bir veteriner hekime götürüp tedavisini başlatmış. Çiko’nun tedavisi sürerken onu sahiplendirebilmek ve ona hayatını huzurla geçirebileceği bir aile bulabilmek için bir  hayvan sahiplendirme sitesine yuvalandırma ilanı vermişler. Ömür Yüksel, Çiko ile ilk defa Çiko’nun hayvan sahiplendirme sitesindeki ilanında tanışmış. Yaralı bir kedi olduğu için sitedeki diğer patilere göre daha masum geldiğini ifade eden Ömür Yüksel, Çiko’yu veteriner kliniğine yatırıp tedavisini üstlenen kişi ile iletişime geçip Çiko’yu sahiplenmek istediğini söylemiş. Tedavisinin ardından Çiko’yu Ömür Yüksel’e teslim etmişler. O günden sonra Çiko ve Ömür Hanım için yeni bir hikaye başlamış. Ve şimdilerde Ömür Hanım sevimli dostu Çiko ile bu hikayenin ikinci senesindeler.

4# İnsanın insandan umudu kestiği bir zamanda, anne kedinin insanlığa emaneti bir #boncuk

Cirkin Ordek Yavrulari 3
Boncukun öncesive sonrası…

Gizem Kesmezoğlu, evde bir miyavlama sesi duyup evi aramaya başlayınca, eşyaların arasında iki boncuk gözle karşılaşır. Sokakta doğurmak için güvenli bir yer bulamayan ve her anne gibi doğurduğu bebeğinin büyüdüğünü görmek isteyen anne kedi, muhtemelen açık gördüğü pencereden içeri girmiş. Yavrusuna güvenli bir yer bulmanın huzuru ile de karnını doyurmak için dışarı çıkmış. Gizem Kesmezoğlu, miyavlama sesi ile yavru kedinin varlığından haberdar olmuş. Gizem Hanım’ın gözlerine masmavi boncuk gözleriyle bakmaya başlamış. İlk kez başına böyle bir şey geldiği için ne yapacağını bilememiş. Hemen onu eline alan Gizem Hanım ilk olarak Boncuk’a biraz süt vermiş ama içememiş. Onu ılık suyla yıkamış, kurulamış, yanına sıcak su torbası koymuş. Sabaha kadar yanında beklemiş. Kedi bakmak konusunda deneyimsiz olan Gizem Kesmezoğlu, yavruyu bir hafta boyunca süt tozu ve kuru mamayla beslemiş ama kedinin miyavlamaları bir türlü bitmemiş. Kesmezoğlu, sokak hayvanları ile arası çok iyi olan komşusunun yaş mama önerisini denemiş. Yaş mamayı hızla yiyen ve karnı doyan yavru kedicik günler sonra ilk kez huzurla uyumuş ve miyavlaması bitmiş. 2019 yılın kasım ayından beri ikili beraber yaşıyor. Boncuk evin minik kızı olmuş.

5# Annesinin vazgeçtiği, herkesin ölür dediği bir candan vazgeçmeyişin hikayesi #güneş

Cirkin Ordek Yavrulari 2
Güneş’in öncesi ve sonrası

Derya Okat annesinin hastalığından dolayı bakamadığı bebek kediyi dört günlükken sahipleniyor. Herkes ‘ölür çok fazla yaşayamaz’ demesine rağmen, bebeği kaderine terk etmiyor. Büyük bir sabır ve özveriyle bakıp büyütüyor onu. Bebekliği boyunca yaşadığı tüm zorluklarda yanında oluyor. Anne sütü ememeyen bebek kedinin sağlıklı gelişimi için vitaminli yoğurtlar, balık yağları yediriyor. Oldukça sağlıklı bir kedi oluyor Güneş… Derya Okat, Güneş’in yaşıtı kedilerle hiç bir farkı olmadığını söylerken mutlu. Derya Hanım, evine güneş gibi doğduğu için ‘Güneş’ adını verdiklerini söylüyor ve ekliyor ; “Sevgi her şeyi yaşatıyor , lütfen sevin…”

6# Aynı bahçenin ve aynı evin iki tatlı kedisi #jüpiter ve #oz

Cirkin Ordek Yavrulari 5
Jüpiter ve Oz’un öncesi ve sonrası. Onlar aynı bahçenin kedileri…

Jüpiter ve Oz , Nalan Türkeri’nin evinin  bahçesinde yaşayan iki tatlı yavruydu. Nalan Türkeri, iki yavruyu da sokakta geçirmeye çalıştıkları en zor dönemde sahiplendi, onların ailesi oldu. Tortoiseshell cinsi kedi Oz, ağzında başlayan bir bakteri sebebiyle ölümle burun burunaydı. Nalan Türkeri  sadece üç aylık olan minik yavruyu o halde gördüğü anda onu veteriner kliniğine götürüp tedavisini üstlendi. Tedavi dolayısıyla dudağının bir kısmını kaybeden tatlı kedi Oz’u tekrar sokağa bırakamayan Nalan Türkeri’ onu evine aldı. Aradan sadece 15 gün geçtikten sonra bahçede yaşayan diğer kedi  Jüpiter, bağırsak enfeksiyonu sebebiyle hastalandığında sadece 10 aylıktı. Küçük kedinin hassas bağırsak rahatsızlığından dolayı özel mamalar kullanması gerekiyordu. Sokakta kendi başına hayatta kalabilmesi oldukça zordu. Bu zor zamanında onun da dışarda kalmasını istemeyen Nalan Türkeri’ küçük yavruyu evine aldı. Şimdilerde Nalan Türkeri’ kendi resim atölyesinde beraber yaşadığı can dostları için ‘’Onlar değil ben şanslıyım’’ diyor

7# Sokakta gözlerini kaybedip bir evin umut ışığı olabilmek #nesrin

Cirkin Ordek Yavrulari 1 1
Nesrin’in öncesi ve sonrası

Nesrin, 2019 yılının Eylül aylarında görmeyen gözleri ile sokakta yaşamaya çalışan bir yavru kedi. Kim bilir kaç kişi gördü de, geçip gitti yanından. Sibel Kocuk, arkadaşlarıyla dolaşırken görüyor Nesrin’i. Sibel Hanım Nesrin’in gözlerinin çok kötü durumda olduğunu görünce onunla ilgilenmeye çalıştı. Nesrin, Sibel Hanım’dan kaçmaya çalışırken bile etrafı net göremediğinden etrafa çarpmaya başladı. Yavrunun bu halini gören Sibel Hanım dayanamayıp yavru kediyi evine getirdi. Başta yavru kedinin  gözlerini tedavi ettirip sokağa geri bırakmayı düşünen Nesrin Hanım tedavinin bir seneden fazla sürmesi üzerine Nesrin’e çok alıştı ve onu bırakamadı. Ailenin doğal üyesi haline gelen yavru kedi de eve alıştığından artık dışarıda yaşayamazdı. Tedavi sürecinde göz kapağı alınan kedi aynı zamanda sürekli göz damlası kullanıyor. Uzun ve zorlu tedavi sürecinin ardından ayrılamayan Sibel Hanım ve küçük dostu Nesrin mutlu bir şekilde hayatlarına devam ediyor.

8# Açlıktan ölmek üzereyken hayata yeniden merhaba diyen bir #simurg kuşu

Duygu Taylan onu bulduğunda ölmek üzereymiş. Yüzü gözü çok yara almış neredeyse gözlerini kaybetmek üzere, ağzından burnundan kan gelmiş, patilerindeki tırnaklarının bazıları kökünden kopmuş ve açlıktan sadece kemikleri kalmış bir haldeymiş. Duygu Taylan diyor ki; “öyle ki dokunmaya korkuyorduk. İlk gece sabaha kadar çay kaşığıyla su ve mama vererek besledik. Kafasını kaldırıp su ve mama bile içemiyordu. Yaşaması için çok uğraştım ne gerekiyorsa yaptım. iki fotoğraf arasında sadece 10 gün var ve sanırım sanırım başardık. Erkek olduğunu düşünüyorum ve henüz bir ismimiz yok bize yardımcı olur musunuz?”

9# Hayatta kalma yarışında ipi en önde göğüsleyen iki kedi #çakıl ve #badem

Ayça Oral Badem’i, karga gözlerini oymaya çalışırken kurtarmış. Sonra ağır bir hastalık süreci geçirmiş Badem. Ayça Oral, veteriner hekimin yaşaması çok zor dediği Badem’in minnacık bedeniyle savaştığını ve hayata tutunduğunu söylüyor. Sonra Çakıl giriyor hayatlarına. Ayça Oral onu da, köpeklerin saldırısından bağırsakları dışarda bir haldeyken ve kalça kırığıyla kurtarmış. Ameliyat ve zorlu bir tedavi sürecinden sonra yaşama tutunmuş Çakıl’da. İkisi de 1 yaşına girmiş. Asla vazgeçmeyin diyor Ayça Oral ve ekliyor “Sevgi yaşatır. Evimizin neşeleri, canımızın parçası oldular. İyi ki doğdunuz yavrularım, iyi ki bizim oldunuz, tüyünüz kadar ömrünüz olsun “

10# Bıyıkları kesilmiş, patileri sigara ile yakılmış ürkek bir kedinin, cesaretle hayatta kalış öyküsü #murgi

Duygu Sayan Bostan Murgi’yi bulduğunda bıyıkları kesilmiş, patileri sigara ile yakılmış durumdaymış. Onu ilk bulduğu zamanları ; “Gözünü bile tam açamıyordu. Korkudan titriyordu” diyen anlatan Duygu Sayan Bostan, şimdi pofuduk bir kediye dönüşen Murgi’nin , yakışıklı ama hala bebekken yaşadığı travma nedeniyle çok korkak bir kedi olduğunu söylüyor. Ve ekliyor; “İyi ki geldi evimize iyi ki bizim oğlumuz oldu. Rabbim uzun sağlıklı ömür nasip etsin oğluma ve sokaktaki canları insan denen canilerin zulmünden korusun.” Duygu Sayan Bostan ikinci kedisini sokaktan kurtarıyor. Arabalardan kaçamayacak kadar halsiz olan yavru kedi, Murgi’ye kardeş oluyor.

11# Yuvası dağıtılmış,10 günlüken annesiz kalmış bir yavru kediye, hayatın yuva ve anne borcunu ödemesi #behzat

Esra Ünal, Behzat’ı bulduğunda henüz 10 günlük bir bebek kediymiş. Yuvaları birileri tarafından bozulmuş, dağıtılmış. Kim, neden içinde bebeklerinde olduğu bir kedi yuvasını dağıtır? Kişiliğinin sağlıklı boyutundaki insanların asla cevabını veremediği bir soru bu! Anne kedide muhtemelen korkudan gelemediği için çaresiz kalan yavrulardan Behzat’a Esra Ünal sahip çıkmış. Elbette kolay olmamış. Esra Ünal, o günleri şöyle anlatıyor; “Avcuma geldiğinde tahminim en fazla 10 günlüktü. Yuvalarını bozmuşlardı, dokunmuşlardı oğluma ve diğer kardeşlerine. Anneleri de istememişti. Çok zor zamanlar geçirdik. Tam 10 gün o ağladı, ben ağladım sabahlara kadar. Başımıza gelmeyen kalmadı oğlumla. Yaşamak için direndi minicik canıyla. Bana çok yardım etti kuzum. Bir de baktım her şeyim olmuş. Bir tanem oğlum…Oğlum Behzat “

12# Ağaçtan düşen minik bir yavru kedinin içinde yatan dişi aslanın, dışa vurumu #fındık

Gecenin bir yarısı ağaçtan düşmüş burnu kanayan bir yavru kedi bulan Zeytun Zeytin Bingöl, daha önce hiç yavru kedi bakmamış olmasına rağmen onu o halde bırakmamış ve alıp eve getirmiş. “Hayatımda hiç kedi bakmamıştım. Nüket Hızarın büyük yardımlarıyla çok iyi kedi annesi oldum” diyen Bingöl, “Evimde 8 kedi ile yaşıyorum artık. Millet bana deli gözüyle bakıyor ama umurumda değil. Gerçek sevgiyle tanıştım. Bu çok güzel duygu. Allah herkese nasip etsin” diyor.

13# Ağzı enfeksiyonlu, bağırsakları dışarıda hasta bir kedinin içinden çıkan güzellik #Nebelung

Emel Kısmet onu bahçede bulduğunda perişan haldeymiş. Annesiz hayatta kalmaya çalışan minik kedi henüz 1 aylık kadarmış. Emel Kısmet o zamanları şöyle anlatıyor: “Bağırıyor ama kaçıyordu. Yakaladık veterinere götürdük. Ağzı enfeksiyonluydu. Yemek yiyemiyordu. Bağırsakları biraz dışarı çıkmıştı. Bacaklarında tüyleri dökülmüştü. 3 ayın sonunda bütün iğneleri bitti. Enfeksiyonu geçti. Poposu düzeldi, güzelleşmeye başladı. Nebelung diye bir kedi cinsi var ona benziyor. Ama bizim için tekir de olsa fark etmez .”

14# Gözleri görmeyen, fare görünümlü kedinin aslan krala dönüşünün hikayesi #arthurmuhittin

Ebru Yılmaz Yener, Arthur Muhittin’e kedi oğlu Atlas melek olduktan sonra illaki ona benzeyen siyah ve iki gözü görmeyen pofuduk bi yavru aradığında denk gelmiş. “Gönderilen resmi bildiğiniz fare gibiydi ve siyahtı hala nasıl böyle bir çocuk oldu bilmiyorum” diyen Ebru Yılmaz Yener, henüz 1.5 aylıkken karşılaşmış Arthur Muhittin’le. Gözleri görmez haldeki bu yavrunun, sağlıklı kedilerin dahi yaşamakta zorlandığı sokaklarda hiç şansının olmadığını bildiği için evlat edinmiş. Ebru Yılmaz Yener’in sokaktan kurtardığı ilk kedi değil aslında Arthur Muhittin. Evinde sokaktan kurtardığı çok hayvanı var. Onlardan biri olan Arthur Muhittin, sadece gözleri görmeyen bir kedi değil, aynı zamanda hasta bir kediymiş. Haftalarca veterinere gidilmiş. Pek çok ilaç kullanmış. Çok hastalıkla mücadele etmiş ve sonunda kazanan Arthur Muhittin olmuş. Ebru Yılmaz Yener, hala siyah ve iki gözü engelli bir bebek kedi istiyor ve diyor ki, “Bir gün, atlasımın kopyası, karşıma çıkacak biliyorum.”

15# Sokakların çaresiz yavru kedisiyken Afi’nin Dünyası’nda pilemses olmak #güneş

Güneş’i sokakta, bir arabanın altında gözleri çok fena bir halde bulmuşlar. Ne yapacaklarını bilemedikleri için Ebru Yılmaz Yener’i aramışlar. Güneş ve Ebru Yılmaz Yener’in yolları bu şekilde kesişmiş. “O kadar minnaktı ki, evde diğer çocuklarla bırakamadım. Yaklaşık iki hafta birlikte işe gidip geldik” diyen Ebru Yılmaz Yener, Güneş’in göz tedavisi için haftalarca Bursa-İstanbul arasında mekik dokumuş. Sonuç, tüm emeklere ve yorgunluğa değmiş.

Bonus# Bir ilanla hayatı değişen kedi #izzetpoyraz

İzzet Poyraz da, sokaktaki evsiz kedilerden birinin yavrusu. Yokluk bilinci ile birer istilacıya dönüşen şehirdeki insanın, kendi dışındaki canlılara yer bırakmamasından dolayı, kediler de köpeklerde hakları olan hayatları yaşayamıyorlar. Dünyaya getirdikleri bebeklerini sağlıklı büyütemiyorlar. Ebru Yılmaz Yener, İzzet Poyraz’ı bir ilanda görüyor. Rüyalarına giriyor. Çünkü gözleri o kadar kötü durumda ki yavru kedinin, dayanamıyor ve İstanbul’a gidip alıyor onu. Burnundaki benden dolayı İzzet adını veriyor, havanın da poyrazlı olmasından ikinci isim olarak da Poyraz ismini veriyor. Ve İzzet Poyraz da, Ebru Yılmaz Yener’in sevgi dolu dünyasının bir parçası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Cocuk Tarafindan Alinan Kopek 15 Gundur Kayip

Bir Çocuk Tarafından Alınan Köpek 15 Gündür Kayıp

Cuvala Hapsedilen Kopegin Uzerinden Araba Gecti

Çuvala Hapsedilen Köpeğin Üzerinden Araba Geçti!