in

İtalyan Moda Devi Gucci Ürünlerinde Kürk Kullanmaya Son Veriyor

İtalyan moda devi Gucci, gelecek yıldan itibaren tasarımlarında kürk kullanmayı bırakacağını açıkladı.

Pek çok firma, hayvan hakları savunucularından gelen baskılar ve bu yönde değişen tüketici talepleri karşısında kürke alternatif ürünler geliştirmeye başladı.

İtalyan Moda Devi Gucci Ürünlerinde Kürk Kullanmaya Son Veriyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gucci geçmiş pek çok defilesinde kürk mantolar ve ceketlere yer verirken, kreatif direktör Alessandro Michele’nin döneminde kürk ürünleri makosen ayakkabılarda kullanılmış ve topuklu ayakkabı modellerinde kanguru derisi işlemelere yer verilmeye başlamıştı.

Ancak firmadan yapılan son açıklamaya göre, Gucci de kalan kürklü kıyafet ve aksesuarları sene sonuna kadar elden çıkararak kürksüz üretim yapan firmalar arasına katılacak. Söz konusu ürünler bir ‘hayır müzayedesi’nde satılacak.

İtalyan Moda Devi Gucci Ürünlerinde Kürk Kullanmaya Son Veriyor

Gucci’nin bazı vizon kürkü mantoları 40 bin doların üzerinde.

Gucci’nin baş yöneticisi Marco Bizarri firmanın kürkü 2018 ilk bahar-yaz koleksiyonuyla birlikte terk edeceğini, firmanın yeni yaklaşımıyla ilgili Michele’le de mutabık olduklarını söyledi.

İtalyan moda devi, Michele idaresi altında çıkışa geçmiş,  çarpıcı ve renkli tasarımlarla son iki senede satışlar artmıştı.

Her ne kadar Gucci kükrü terk eden ilk firma olmasa da hayvan hakları aktivistleri, İtalyan moda evinin bu kararının zincirleme bir etki yapabileceğini umuyor.

Hayvan ürünleriyle modaya karşı bir eylem grubunun yöneticisi Simone Pavesi, şunları söyledi: Gucci’nin bu kararı kürk ürünlerinin kullanımının geleceğini keskin bir şekilde değiştirecek. Moda daha da etik bir hal aldıkça, hayvan ürünleri etrafında gelişen üretim zincirleri de geçmişte kalacak.

gucci bans animal fur fashion collections news dezeen hero

Lüks ürünler satan dünyaca ünlü perakende sitesi Net-A-Porter, tüm kıyafet ve aksesuarlarda kürk ürünlerine karşı bir politika benimseyerek, haziran ayında bu ürünleri satıştan kaldırmıştı.

Bir diğer İtalyan moda devi  Giorgio Armani de, Teknolojinin geldiği noktada artık hayvanlara zulmetmenin herhangi bir mazereti kalmadı” diyerek, geçen yıl kürk kullanmayı bırakmıştı.

Ülkemizde de HAKİM (Hayvan Hakları İzleme Komitesi) kürk kullanan firmalara çağrıda bulunmuştu. Çağrıda bulunulan firmalardan olan Batik bu çağrıya olumlu cevap vermiş ve ürünlerinde kürk kullanmayı bırakmıştı.

Ürünlerinde Gerçek Kürk Kullanan Batik Geri Adım Attı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokaginasahipcik

Ataşehir, Kartal, Pendik ve İstanbul’un Birçok Semtinde Usülsüz Toplama İddiası!

Avustralyaöç

Otomobilin Aksına Sıkışan Koala 16 Km Sonra Fark Edildi