in

İtalyan Mahkemesinden Müthiş Karar: Köpeğin Hastalanması “Ailevi Neden” Sayıldı

Bizim yasalarımız, hayvanı mal olarak mı can olarak mı göreceğine karar verememişken, İtalya mahkemesinden müthiş karar. Köpeği hastalandığı için işe gitmediği günlerin parası kesilen bir İtalyan, iş yerine açtığı davayı kazandı. Yargıç, köpeğin hastalanmasının “ciddi ya da ailevi nedenler”den biri olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

22447393 10155187586144895 2761995 n 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeği hastalandığı için işe gidemeyen bir İtalyan , iş yeriyle girdiği hukuk mücadelesini kazandı ve çalışmadığı günlerin parasını aldı.

Adı açıklanmayan ve Roma La Sapienza Üniversitesi’nde öğretim üyesi olduğu belirtilen kişi, ameliyat olan 12 yaşındaki Cucciola adlı köpeğine bakabilmek için iki gün işe gitmedi.

Ancak işe gitmeme gerekçesinin kabul edilmemesinin ardından hayvanlar üzerinde deneylerin yasaklanması için mücadele eden yardım örgütü LAV’ın yardımıyla üniversiteye dava açtı.

Avukatlar duruşmada, İtalyan yasaları uyarınca acı çeken hayvanları terk etmenin suç olduğuna ve bunun bir yıl hapis ya da 10 bin euroyla cezalandırıldığına dikkat çekti.

‘Ailevi neden’

Yargıç, köpeğin hastalanmasının “ciddi ya da ailevi nedenlerden biri” olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

İtalya mahkemelerinde ilk kez böyle bir karar alınıyor.

LAV Başkanı Gianluca Felicetti, kararı “mali kazanç ya da iş yapma kabiliyetleri için kullanılmayan hayvanların aile fertlerinden biri olarak kabul edilmesi yolunda önemli bir adım” olarak niteledi ve bundan böyle aynı durumdaki kişilerin hayvanlarının rahatsızlığını “ailevi neden” olarak gösterebileceğini söyledi.

Kaynak: http://www.bbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sirnakin cizre ilcesinde bir vatandasin yarali halde buldugu coban 001 1

Çoban Aldatan Kuşu Bu Kez Gerçekten Yaralı Olarak Bulundu

evine gelen sahine saz calip turku soyledi 365353 5

Atölyesine Gelen Şahine Saz Çalıp Türkü Söyleyen Güzel İnsan