in

İsveç’te Ren Geyikleri için 12 Köprü İnşa Edilecek

İsveç’te küresel ısınma nedeniyle geleneksel otlaklarında besin bulamayan ren geyiklerinin riske girmeden yer değiştirebilmesi için 12 köprü inşa edilecek.

İsveç’te küresel ısınma nedeniyle besin bulmakta zorlanan ve yaşam alanlarını değiştirmek zorunda kalan ren geyikleri için 12 köprü inşa edilecek. İsveç hükümeti, yerli Sami halkından çobanların sürülerini ülkenin kuzeyindeki tren yollarından ve otobanlardan güvenli şekilde geçirmesi için köprü inşa etme kararı aldı.  İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, köprülerin ilki bu yıl doğudaki Umea kentinin yakınlarına inşa edilecek. Köprülere, ren geyiği ile viyadük sözcüklerinden türetilen ‘renodük’ adı verilecek.

İsveç’te şu an 250 bin ren geyiği bulunduğu düşünülüyor. Yerli Sami halkından 4 bin 500 kişinin ise onları yetiştirme izni bulunuyor. Ancak küresel ısınma nedeniyle, ren geyiklerinin geleneksel beslenme alanları zarar görmüş durumda ve sürülerin besin bulabilmek için modern yaşamın ‘etrafından dolanarak’ yer değiştirmesi gerekiyor.

Kaynak: Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pismaniye ve Simiti Belediye Baskani Sahiplendi

‘Pişmaniye’ ve ‘Simit’i Belediye Başkanı Sahiplendi

Pencerine Kuslar icin Yem Koyan 87 Yasindaki Adamin Kapisina Polis Gonderildi

Pencerine Kuşlar için Yem Koyan 87 Yaşındaki Adamın Kapısına Polis Gönderildi!