in

İstinye Üniversitesi’nin En Sevimli Personeli Oscar

E-5 kenarında ezilmek üzere olan yavru köpek, üniversitenin yeni üyesi oldu. Oscar adını verilen köpeğe bir de kimlik kartı çıkarılarak ‘bekçi’ yapıldı.

Yavru köpek üniversitenin yeni üyesi ve bekçisi oldu. İstinye Üniversitesi, E-5 kenarında bulduğu 6 aylık köpeği sahiplendi. Ocsar adını verdikleri köpeğe bir de kimlik kartı çıkaran üniversite ona sembolik ‘bekçilik’ görevi verdi.

5a20f9d90f254412e8c328e5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstinye Üniversitesi Öğrenci Merkezi Kariyer Uzmanı Umur Çalıkoğlu, Üniversitemiz E-5’e çok yakın. Oscar da, yaklaşık 10 gün önce E-5 kenarında, üniversitenin idari personelleri tarafından bulundu” dedi. Çalıkoğlu, Oscar’ın hikayesini şöyle anlattı:

“Ezilmek üzereydi. Küçük bir köpek olduğu için arabalardan kaçmayı daha öğrenememiş. Tahmini olarak 6 aylık. Cinsi Golden’a benziyor ama bir kırmalık olabilir. Safkan Golden değil. Oscar’a verilen bekçilik görevi sembolik bir görev. Üniversitenin teknik işleriyle ilgilenen departmanla temasa geçerek bizim bir üyemiz olsun, ailemize nasıl katabiliriz diye görüştük. Üniversiteye giriş çıkışta kullanılan kimlik kartı, o kuruma ait olduğunuzu gösterir. Biz de ona kart bastırmayı düşündük. Bu kartta da bir görevi olacağı için yetiştirmek üzere, bekçi olarak yazdık.”

Üniversitenin yeni üyesi ‘bekçi’ Oscar
“Oscar belli ki, çok korkulu günler geçirdi. Dayak bile yemiş olabilir. Ama 10 gün içerisinde insanlara çok alıştı. Bu da bir ön eğitim kabul edilebilir. İnsanlara yaklaşmayı, kendini sevdirmeyi, kaçmamayı öğrendi. Hatta 4’üncü, 5’inci gününde insanlara alışmaya başladı. Öğrenciler yanından geçerken mıncıklıyor, seviyor, bir şey veriyor. Bu da süreci hızlandırdı. Böyle kötü günler geçiren bir köpek bahçeye bağlansaydı bu sürede alışamazdı. Şu anda temel evcilleşme sürecinde. İnsanlara alışıp, burayı benimsedikten sonra ki, şu an öyle gözüküyor, daha rahat edecek.”

Sadece yemekhanede çıkan yemekler değil, kuru mamada alınıyor. Aylık olarak yaklaşık 400-500 TL civarında kuru mama harcaması yapılıyor. Bu para, üniversitenin genel sekreterliği bütçesinden karşılanıyor.

Üniversitenin yapısı gereği bu tarz idari işler; akademik olmayan, dersle ilgili olmayan bütün yapılar bütün sosyal sorumluluk projelerinin yürüdüğü öğrenci merkezi, genel sekreterliğe bağlı. Oscar hakkında bütün süreçle ilgili onaylar, bütçeler vs. hep genel sekreterlikten çıktı.”

Üniversitenin yeni üyesi ‘bekçi’ Oscar
Üniversite olarak öğrencilerimizin sadece akademik değil, akademik olmayan konularda da kendilerini keşfedip geliştirebilecekleri bir ortam sunmaya çalışıyoruz” diyen İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç ise şöyle konuştu:
Çevre bilinci ve canlıların yaşam haklarına saygı refleksi daha çocukluk yaşlarında kazanılmaya başlanıyor, yıllar ilerledikçe pekişiyor. Öğrencilerimizin pek çoğunda bu bilinci görmek bizleri sevindiriyor. Oscar ve kampusumuzda barındırdığımız diğer hayvanlar, öğrencilerimizdeki bu bilincin bir göstergesi. Üniversite yönetimi olarak öğrencilerimizin bu konuda atacakları adımları ve geliştirecekleri yeni projeleri heyecanla bekliyor ve destekliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Arif Verimli öç

Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir

Avlayacağı Dağ Keçisinin Gözyaşını Gördü Avcılığı Bıraktı Hayatını Doğaya Adadıöç

Avlayacağı Dağ Keçisinin Gözyaşını Gördü, Avcılığı Bıraktı, Hayatını Doğaya Adadı