in

İstanbul’un Ünlü Kedilerinden Açıklama: İstanbul’u Sizden Öğrenecek Değiliz!

Yönetmen Ceyda Torun, İstanbul‘u tur defterlerinden ve gazete manşetlerinden farklı bir şekilde  anlatmak istedi ve ‘şehirde değişmeyen ne olabilir’ diye sordu. Uzmanların “Kediler genetik anlamda son 10 bin senedir değişim yaşamamış” sözlerinin izini sürdü ve şehri ,yüz yıllardır değişmeyen dört ayaklı sakinlerinin gözünden anlatmaya karar verdi.  Sonunda daha önce örneği olmayan harika bir Kedi Belgeseli ortaya çıktı.
İstanbulun Ünlü Kedilerinden Açıklama-İstanbul'u Sizden Öğrenecek Değiliz-Ajanimo-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Özgür ruhlarıyla bilinen, her yeri karış karış gezen kedilerden daha güzel bir şehri kim anlatabilir ki? İstanbul’u anlatmak için de onlardan daha iyi patiler bulunamazdı doğrusu. Ceyda Torun da İstanbul’u farklı şekilde anlatmak istiyordu. Araştırdı, düşündü, taşındı ve iki buçuk yıl önce Türkiye’ye gelip çalışmaya başladı. Çalışmalarının sonunda ortaya çıkan Kedi Belgeseli ile bir ilke imza attı. Hürriyet Pazar’dan İpek İzci, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında da gösterilecek olan belgesel ile ilgili Ceyda Torun’la konuşma fırsatı buldu. Satır aralarında geçenleri ve harika cevaplarından en beğendiklerimizi sizin için derledik.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=elkQpLQWZrg

Hayata kedi olarak gelmek ister miydiniz?

İstanbulun Ünlü Kedilerinden Açıklama-İstanbul'u Sizden Öğrenecek Değiliz-Ajanimo-5

Kesinlikle isterdim. Fiziksel olarak bambaşka bir yetenekteler, süperkahraman gibi… Kendilerini oldukları gibi kabul ettirmiş olmaları da güzel. Düşünsenize, bir kediden başka türlü davranmasını hiçbirimiz beklemiyoruz ve onu öyle kabul ediyoruz. Gerekirse tırnak da atıyor ya da saatlerce mırıldanıyor.

Bizim kedilerden farkı var mı?

İstanbulun Ünlü Kedilerinden Açıklama-İstanbul'u Sizden Öğrenecek Değiliz-Ajanimo-3

İstanbul’da kedi dünyada örneği olmayan bir şey. Avrupa’da, Amerika’da, yok. Japonya ve Tayvan’da kedilere adanmış iki ada var ama orada da bizimki gibi bir ilişki kurulmuş değil. Yani dünyanın başka yerlerinde kediler ya önemsenmiyor ya da sistematik bir şekilde ortadan kaldırılıyor. Yurtdışındaki metropollerde yaşayan kedilerin bir sürü insanla ilişki kurma ortamı, olanağı yok. Ama İstanbul’da kediler, sanki sizi senelerdir tanıyormuş gibi tavır alıyor.

Burada şehrin yerlisi mi kediler?
İstanbulun Ünlü Kedilerinden Açıklama-İstanbul'u Sizden Öğrenecek Değiliz-Ajanimo-2

Aynen. Hatta şehri bizden daha iyi tanıyorlar. Bizim giremediğimiz yerlere girip çıkıyor, şehri göremediğimiz açılardan görüyorlar. En son ne zaman yerden 30 santim yukarıdan bu şehri gördünüz?

Kente bir kedinin gözünden bakmayı öğrendiniz mi peki?

Bir derece. Çünkü onların gidebildiği ama benim gidemediğim çok yer oldu. İstanbul’un gerçek gizemini onların bizden çok daha iyi anladığına eminim.

İstanbul’da kedi olmak neye benziyor sizce?
kedi-belgesel,ajanimo-1

Hindistan’da inek olmak gibi. Tabii ki o kadar tapıldıklarını düşünmüyorum ama İstanbul’da kedi olmak İstanbul’u yaşanması gerektiği gibi yaşamak demek. Sahilde saatlerce kayığı seyrediyorlar. Tam bir keyif.

Bir sokak kedisinde nasıl bir karakter gözlemlediniz?

İstanbulun Ünlü Kedilerinden Açıklama-İstanbul'u Sizden Öğrenecek Değiliz-Ajanimo-1

Hepsi birbirinden farklı. İnsanlarda ne kadar fark varsa onlarda da o kadar fark var. Karaköy’deki Bengü kadar sevecen bir kedi görmedim. Hayvan mırlamaktan başka bir şey yapmıyor. Bir yandan da kıskanç ama küsse de küsmeyi uzun tutmuyor. Samatya’daki Psikopat, gerçekten psikopat bir kedi. Yumuşak seversen saldırıyor. Eşine “İlk önce ben yiyeceğim, sonra sen ye” diyor ve yedirmiyor. Galata’daki Sarı derseniz başta çok arsız sandım çünkü her yerden mama almaya çalışıyordu. Sonra bir baktık, o mamaları hep aldı yavrularına götürdü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler için Köyünden Ayrılmayan Münevver Hanımın Hikayesi Ajanimo 3 1

Kediler için Köyünden Ayrılmayan Münevver Hanım’ın Hikayesi

kuzu ajanimo1

Kuzusuyla Mutlu ve Huzurlu…