in

İstanbul’un Kedileri Dünyaya Açılıyor

Ceyda Torun’un yönettiği, İstanbul’un sokak kedilerini konu alan belgesel “Kedi”, Kuzey Amerika’da gösterime girecek

Ceyda Torun’un yönettiği, İstanbul’un sokak kedilerini konu alan belgesel “Kedi”, Kuzey Amerika’da gösterime girecek. Fatih Akın’ın “Köprüyü Geçmek” belgeselinden sonra Kuzey Amerika’da gösterime giren ilk Türkçe belgesel olmaya aday “Kedi’nin”  2017 yılı başında izleyiciyle buluşması bekleniyor.

Kültür Servisi’nin haberine göre Film gösterime girmeden dünya basınında hakkında konuşulmaya başlandı bile. Variety’de yer alan haberde, belgeselle ilgili “karşı konulamaz bir belgesel” ifadesi kullanıldı. Onun yanı sıra Torun’un belgeseli pek çok yabancı basın organında kendine yer buldu…

kedi-oc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

“Kedi”, mega kentlerin değişen doğasına ve kentin kedilerini seven ve koruyan insanlarına odaklanıyor. 2014 Nisan ve Mayıs’ında çekilen film, haftada altı gün, günde 16 saatlik bir çalışma programıyla çekildi. Torun, Amerikalı Variety dergisine verdiği röportajda, “Konunuz 7/24 çekime hazır olduğunda, kamerayı kapatmak zor; yemek zamanında bile,” dedi.

Variety’deki habere göre, her ne kadar İstanbul kedilerinin nüfusu hakkında resmi bir sayım olmasa da, Torun milyonlarca kedi olduğunu tahmin ettiğini söylüyor: “İstanbul’un insan göçü rotasının merkezlerinden biri olduğu düşünüldüğünde, kedi nüfusunun en az insan nüfusu kadar eski olduğu anlaşılabiliyor.

Filmi çeken Ceyda Torun ve eşi Charlie Wuppermann’ın sahibi olduğu yapım şirketi Termite Films, Los Angeles’da bulunuyor. “Kedi”, önce festivalleri ziyaret edecek, ardından gösterime girecek. Film Türkiye’de de !F İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde izlenebilecek.

Kaynak: Kültür Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ö

Ziftten Kurtarılan Köpek Dostumuz İngiltere’ye Gidiyor

ılgaz dağı

Ilgaz Dağı’nda Açlıkla Mücadele Eden Köpek Dostlarımız Barınağa Yerleştirildi