in

İstanbul’un Esnaf Kedileri

Her geçen gün toplumsal yaşamda yeri daha da artan kedilerin bazıları insanlara çalışma hayatında da eşlik ediyor. Onlar, İstanbul’un mesai yapan sevimli kedileri.

Sevimli dostlar, kepenklerin açılmasıyla dükkanlara geliyor, mesai bitene kadar esnafla, çalışanlarla birlikte vakit geçiriyor. Üşüdüklerinde ısınabilecekleri, acıktıklarında karınlarını doyurabilecekleri dükkanları kısa sürede benimseyerek, vazgeçilmezlerden biri oluyorlar.

İstanbulun Esnaf Kedileri 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

TRT Haber’den  İlyas Umut Özacar’ın haberine göre, mesai yapan kediler, sevimlilikleri, kapıda nöbetçi gibi beklemeleri ve yaydıkları sıcak enerjiyle hem çalışanların, hem de müşterilerin gözdesi haline geliyorlar.

İstanbul’da birçok esnaf, mesaisini sevimli kedilerle birlikte yürütüyor. Harbiye’de bir kafede çalışan Hacı Kayan da bu isimlerden biri. Antonio adını verdikleri kedi ile her gün kafeyi beraber açıp akşama kadar onunla birlikte vakit geçiren Hacı Kayan; sıra dışı mesai arkadaşını şöyle anlatıyor:

“Antonio bizim kedimiz. Sabah beraber dükkanı açıyoruz, akşam beraber kapatıyoruz. Onunla beraber eğleniyoruz, oynuyoruz, yemeğini veriyoruz o da bizi çok seviyor. Ne zaman açsak geliyor dükkana. Müşteriyle beraber içeri giriyor. Hani konuşabilse müşteriyi çağıracak, buyurun çekecek.”

İstanbulun Esnaf Kedileri 2

Mesaisini Cihangir’deki eczanede yaptığı için adını ilaç markasından alan bir başka sevimli kedi de, semtin tanınan simaları arasında yer alıyor. Her sabah kepenkleri açan eczane çalışanı, “Sabah köşede bekliyor, ben kapıya geldiğimde kapıyı tırmalıyor, ‘hadi aç artık içeri gireyim’ diye. Akşam da çıkarken kucağımızda çıkartıyoruz çünkü çıkmak istemiyor. Arada sırada çıkıyor bir dolanıp geri geliyor. Hemen ya üst kata çıkıyor ya da şuradaki sandalyesine oturuyor. Ama genelde bütün gün bizimle beraber” diyor.

İstanbulun Esnaf Kedileri 1

Kadıköy’deki kasap dükkanının kapılarını bir kediye açan esnaf ise kedinin doğum izninde olduğunu söyleyerek, şunları anlatıyor:

“Sabah dükkanı açmamı beklerdi, açmadığım zamanlar yan komşuda dururdu. Kepengin sesini duyduğu an direkt dükkana koşuyordu. Yemeğini yerdi, akşama kadar benimle burada olurdu. Şimdi doğum yaptı, yavrularının yanında. Ben hayvanlara verdikçe işler artıyor. Herkesin haberi olsun, onların rızkı da geliyor bir şekilde. Hor görmesinler hayvanları.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beylikdüzü’nde 4 yılda 8 bin 545 Hayvan Tedavi Edildiöç

Beylikdüzü’nde 4 yılda 8 bin 545 Hayvan Tedavi Edildi

İki Anne Köpek 9 Yavrusu ile Sokakta Bulunduöç

İki Anne Köpek 9 Yavrusu ile Sokakta Bulundu