in

İstanbullu, Adalar’da 1 Yıl İçinde Ölen Yüzlerce Atını Anmak İçin 18 Aralık’ta Aya Nikola’da Buluşuyor

Adaların Atları Platformu; 19 Aralık 2019’da 81 atın ruam iddiasıyla öldürüldüğü operasyonun yıl dönümünde, devlete hizmet için atananların “keyfi karantinasında” ve seçilmişlerin yanlış kararları sonucunda ölen ve akıbeti meçhul olan Adalar’ın atlarını anmak üzere 18 Aralık 2020 Cuma günü saat 11.30’da, Büyükada’da atların gömülü olduğu Aya Nikola bölgesinde bir araya geliyor.

3607e427 967f 4d24 b9af b945bbe82846

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçen yıl İstanbul’da, Hayırsızada’da öldürülen binlerce köpekten sonra,  hayvan hakları ihlallerinin en büyüğü yaşandı. Devlete hizmet için atanan ve seçilen vekiller, Adalar’daki yüzlerce atın ölümü ile sonuçlanan bir karara imza attılar. 19 Aralık 2019 sabahı tan yeri ağarırken,  at sahiplerine ruam test sonucu verilmeden, ruam olduğu iddia edilen 82 at, çevik kuvvet eşliğinde ahırlarında alındı ve 81 at infaz edildi.

82’inci at Nazlı, Büyükadalı Nazlı ise infazdan kaçarak kurtuldu. Çevik Kuvvet ekipleri ateş açtı ancak Büyükadalı Nazlı dörtnala özgürlüğe koştu. Ertesi gün 24 at daha  ruam iddiası ile infaz edildi. İki günde toplam 105 at ruam test sonucu sahiplerine verilmeden öldürüldü.

Ruam olduğu iddiası ile infaz edilen atlar. İnfazı gerçekleştiren hekim ve atlarla temas eden insanların hiçbirinde koruyucu elbise yok! Atlarda ruam hastalığının belirtileri de yok! Daha da önemlisi; ruam test sonucu at sahiplerine verilmedi. Kamuoyuna da açıklanmadı! Ruam yönetmeliğine göre, atın sahibine ruam test sonucu bildirilmek zorunda. İnfazdan kaçan 82. At Nazlı, yapılan ruam testi sonucu negatif çıktı. Nazlı, Elazığ Üniversitesi’ne gönderilen atlar arsındaydı. Umarız hayattasın Nazlı…

7926a1d9 f317 4f3e 9518 e327e4c970e5

Ruam oldukları iddia edilen fakat ruam test raporları kamuoyuna hiç açıklanmayan 105 attan sonra, bir yıl içinde EN AZ 708 AT ÖLDÜ. 708 atın ölüm nedeni ruam değil, hapsedilmeleri ve onlar için oluşturulan olumsuz şartlardır. İBB tarafından satın alınan ama bedelsiz ve denetimsiz olarak dağıtılan 818 at ve 27 tayın akıbeti meçhul.

Adalar’da konuyu takip edenler tarafından Ocak 2020’de kurulan Adaların Atları Platformu, başta İBB, Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü ve Adalar Kaymakamlığı olmak üzere atların durumu ile ilgili sorumluluğu bulunan taraflarla aylarca görüştü, görüşmeye de devam ediyor.

e5eeb3eb 1986 47f1 bf44 407a49f55bb6

BÜYÜKADA’DA YÜZLERCE ATIN GÖMÜLÜ OLDUĞU YERDE, MEZARSIZ ATLARI ANACAĞIZ

Adaların Atları Platformu, 19 Aralık Adalar’ın Atlarını Anma Günü’yle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Atların çok kötü durumda olduğunu ve onları yaşatmak için ne yapılması gerektiğini yetkililere sürekli olarak ilettiğimiz, kamuoyuna da duyurmak için elimizden geleni yaptığımız halde ölümlerini engelleyemedik. Acımız ve sevgimizle, 18 Aralık 2020 cuma günü saat 11.30’da Büyükada’da, kaybettiğimiz yüzlerce atın gömülü olduğu yerde olacağız. Mezarsız atları anacağız.  Kalan 100 kadar at hâlâ esir, hâlâ hapis. Hayatları tehlikede. Adaların kaybettiği tüm atlar için, onların neden ve nasıl öldüğünü anlatmak ve sağ kalanların durumunu duyurmak için, Büyükada’dayız. Hayvanların insan yoldaşlarını, İstanbulluları atlarını anmak üzere bekliyoruz. Adalar Müzesi önünde buluşup Büyükada’da Aya Nikola’da, eski ahır bölgesinin arkasında, atların gömüldüğü yere hep birlikte gideceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Eymirde Zehirlenen Anne Kopegin Yeni Dogan Yavrusunun Anneeee Diye Inlemesi Yurekleri Dagladi

Ankara Eymir’de Zehirlenen Anne Köpeğin Yeni Doğan Yavrusunun Anneeee Diye İnlemesi Yürekleri Dağladı

Giresunda Bir Marti Apartman Boslugunda Mahsur Kaldi

Giresun’da Bir Martı Apartman Boşluğunda Mahsur Kaldı