in

İstanbul’daki Kayıp Onlarca Köpek İçin Korkunç İddia: ‘Mahalleli Zehirledi, Belediye Gömdü!’

İstanbul Çekmeköy’de gönüllüler tarafından beslenen 30 sokak köpeği kayboldu, kulübeleri ise parçalanmış halde bulundu. Olayın hayvan hakkı savunucusu derneklere bildirilmesi üzerine harekete geçen hayvan dostları durumu yetkililere bildirdi ve kazı çalışmaları başladı. Geniş bir alanda yapılan kazıda 1 köpeğin ölü bedenine ulaşıldı. Geriye kalan onlarca köpeğin akıbeti ise hala meçhul!

İstanbul Çekmeköy’de bulunan Ekşioğlu Mahallesi Eğitim Yolu Caddesi’nde bölgedeki hayvanları besleyen iki gönüllü bayram tatilinde bölgeden ayrıldı. 23 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında il dışına çıkan gönüllüler, bölgeye döndüğünde 30 köpeğin besleme sahasında olmadığını, köpekler için yaptıkları kulübelerin parçalandığını, mama ve su kaplarının yerinde olmadığını gördü!

“MAHALLELİ ZEHİRLEDİ, BELEDİYE GÖMDÜ!”

Bunun üzerine mahallede araştırma yapan hayvanseverler köpeklerin mahalleli tarafından zehirlendiği ve öldüğü, ardından Çekmeköy Belediyesi ekiplerince ormanlık alanda gömüldüğü bilgisine ulaştığını iddia etti.

2abe2659 ccec 4f58 ba43 4941cd060087

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

DERNEKLER HAREKETE GEÇTİ, BÖLGEDE KAZI YAPILDI

Olayın HAYKURDER, HAYKONFED ve EMPATİ derneklerine bildirilmesi üzerine dernekler harekete geçti. Adrese giden dernek yöneticileri konuyu Çekmeköy Kaymakamına bildirdi. Çekmeköy Kaymakamlığı soruşturma başlatarak bölgeye polis ekiplerini sevk etti. Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmesi üzerine savcılık talimatı ile olayın gerçekleştiği iddia edilen orman sahasında kazı çalışması yapıldı.

1 KÖPEĞİN CESEDİNE ULAŞILDI

Kazıda İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Çekmeköy Belediyesi ekipleri, Zabıta ve polis ekipleri görev aldı.

Mahalle sakinleri ise bayram tatili esnasında 3-4 köpeği ölü olarak gördüklerini, bunun üzerine belediyeye haber verdiklerini belirtti. Yapılan kazı çalışmalarında 1 köpeğin cesedine ulaşıldı. Belediyenin gömülen köpeğin ölüm sebebiyle ilgili olarak elinde bir kayıt bulunmadığı, ihbar üzerine bölgeye geldiklerinde hayvanı ölü olarak görüp direkt o bölgeye gömdükleri bilgisine ulaşıldı.

DİĞER KÖPEKLER NEREDE?

Geniş bir bölgede yapılan arama ve kazı çalışmalarından netice alınamayınca kazı çalışmaları sona erdi.

040f1235 c063 42d3 900f 10701049b42a

“ÖLÜLERİNE ULAŞILAMADIYSA VEYA ÖLMEDİYESE BU KÖPEKLER NEREDE?”

Olay yerinde açıklama yapan HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı “Burada bir gerçek var. Düne kadar burada yaşayan, beslenen, bakılan 25 köpek şuan yok. Bir anda kayboldu. Zehirlendi ise cesetleri nerede? Belediyede sağlıklı veriler yok. O günlerde görevde olan personel izinde, ulaşılamıyor. Mahallelinin gördüğünü ve belediyeye bildirdiğini söylediği 3-4 köpek ölüsü ne oldu? Ölülerine ulaşılamadıysa veya ölmediyse bu köpekler nerede?” dedi.

“ETKİN BİR SORUŞTURMA İSTİYORUZ”

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Nihal Kasa ise açıklamasında “Kazılarda bulunan bir köpeğin çok daha eski bir zamanda öldüğü ve belediye tarafından gömüldüğü tespit edildi. Belli ki bu bölgede katliamlar yeni değil. Görüyoruz ki bölge halkı hayvanlara düşman. Tepkileri ortada. 25 köpek nerede? Beyanlar çelişkili. Etkin bir soruşturma istiyoruz” dedi.

“MAHALLELİNİN HAYVANLARDAN ŞİKAYETÇİ OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ!”

EMPATİ Derneği Başkanı Barış Şengün ise “İhbar üzerine geldik. Görgü tanıklarının gösterdiği yerler kazıldı. Daha önce öldüğü tespit edilen bir köpek cesedine rastlandı ancak toksik bulgu elde edilecek gibi değildi. 20 küsür hayvandan hala iz yok. Mahalle sakinlerinin hayvanlardan şikayetçi olması da dikkat çekici” dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor. 25 kayıp köpeğin akıbeti ise merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Doga TUGVAya Peskes Cekiliyor

‘Doğa TÜGVA’ya Peşkeş Çekiliyor’

Almanyada Yeni Duzenleme

Almanya’da Yeni Düzenleme: Köpekleri 2 Kez Yürüyüşe Çıkarma Zorunluluğu Getirilebilir