in

İstanbul Valiliği, Faytonu Olmayan Adalar’da Atları 3 Ay Faytona Koşmama Kararı Aldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalar’da atlı faytonları kaldırdı. Ancak İstanbul Valiliği faytonu olmayan Adalar’da “atlar faytona koşulmayacak” kararını 3 ay daha uzattı.

İstanbul valiliğinin, yasaya ve atların doğasına aykırı bir şekilde Adalar’daki atlara uyguladığı “keyfi işkence” 3 ay daha uzatıldı. İstanbul valiliğinin ruam test süreci için 19 Aralık’ta  Adalar’daki atların 3 aylığına faytona koşulmaması yönünde aldığı “keyfi karantina” süresi 20 Mart’ta sona erdi. Bu süre içerisinde atlara ve arabalar el değiştirdi. Ve İBB bir anda 1563 atı satın alarak,  atçılık camiasının en önemli aktörlerinden biri haline geldi.   Ancak 16 Mart’ta İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Adalar’daki tüm atların sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmasına  karşın “atların faytonlara koşulma yasağının 3 ay süreyle devamına” karar  verdi. Atları satın alan İBB faytonları kaldırma kararı almışken valiliğin bu kararı hangi gerekçeyle aldığı yeni bir soru işareti olarak akıllarda yerini alırken, bir diğer soru da “Peki bu atlar yine doğalarına aykırı olarak ahırlarda mı yaşamaya mahkum edilecekler, yoksa rehabilitasyon sürecine mi girecekler?” oldu.

 

İSTANBUL VALİSİ, ATLARIN ARABAYA KOŞULUP KOŞULMAMASINDAN DA SORUMLU!

Konuyla ilgili olarak bilgi almak istediğimiz ilgili kişiler, Adalar’da atların faytona koşulup koşulamaması konusunda tek yetkili kişinin İstanbul Valisi Ali Yerlikaya olduğunu belirterek açıklama yapmadılar.

 

İBB, KANUNEN ATLAR OLMADAN ADALAR’IN ULAŞIMINA NASIL ÇÖZECEK?

Adalarda Kullanılacak Olan Elektrikli Araçlar Belli Oldu 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ancak aynı kararda “atların faytonlara koşulmasının 3 ay süreyle durdurulmasına istinaden toplu taşıma hizmetlerinin aksamaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesince gerekli tedbirlerin alınması” ifadesi de yer alıyor. Ancak, SİT alanı olan Adalar’ın ulaşımı kanuna göre sadece ve sadece atlı faytonlarla yapılır şeklinde ifade ediliyor. Bu durumda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Adalar’daki ulaşım sorununu nasıl çözeceği ise merakla bekleniyor. Çünkü İBB, akülü, elektrikli, fosil  v.b. gibi Adalar’ın ulaşım kanununa aykırı araçları Adalar’da kullanamaz. Ayrıca bu tür araçların Adalar’da yasadışı olarak kullanılmasına da izin veremez.

 

ADALAR’A  AT GİRİŞİ YASAK ÇIKIŞ SERBEST!

Ayse Yetis paylaştı: 9 Mart 2020 Pazartesi

İstanbul valiliğinin ilk 3 aylık “keyfi karantina” sürecinde 200’e yakın at bakımsızlık ve kötü koşullardan dolayı hayatını kaybetti. Geriye kalan hasta ve sakat atlar da yaşam mücadelesi veriyor. Bu koşullar altındaki atlar rehabilite edilmeden  değil arabaya koşulmak iki adım atmakta dahi zorlanıyorken, Mahalli çevre kurulu tarafından alınan kararlar içinde en dikkat çeken kararlardan biri de, tek tırnaklı hayvanların Adalar’a girme yasağı devam ederken çıkışlarının ise serbest bırakılması. Oysa ki, 3 aylık “keyfi karantina” sürecinde bu atların çoğu  kötü karantina koşullardan ötürü hasta ve sakat hale geldiler. Atlarda,  İnfluenzası, Herpes ve West Nile virusları gibi attan ata bulaşan başka salgın hastalıklar var. Atları, Adalar’ın dışına bu şekilde çıkarmak, olası bulaşıcı hastalıkları Türkiye’nin dört bir yanına yaymak olur.

 

3 AY SONRA FAYTONCULARA SAĞLIK TARAMASI; YILLARDIR RUHSATSIZ OLAN AHIRLARA YIKIM KARARI

Mahalli çevre kurulu, Adalar’da faytonlarda çalışan sürücülerin, seyislerin, at sahiplerinin ve yakınlarının gerekli sağlık taramalarının il ve ilçe sağlık müdürlükleri tarafından yapılması kararını da aldı. Atlar 3 aydır karantinada. Karantina sürecinde atlar  ve faytonlar İBB tarafından faytonculardan satın alınmıştı. Sağlık taraması için biraz geç kalmadılar mı?

En büyük adanın 5.4 km2 olduğu Adalar’da; Adalar Belediyesi, İBB, İstanbul Valiliği,  Kaymakamlık ve Adalar Emniyeti’nin bilgisi dahilinde olmasının mümkün olmadığı  “ruhsatsız ve izinsiz yapılan ahırların hastalığın yayılımında en büyük sebep olduğundan derhal yıkılmasına” karar verildi. Alınan bu karar, yıllardır bunlara göz yuman kurum ve yetkililer hakkında da suç duyurusu niteliği taşıyor.

Kararın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Screenshot 1 4 Screenshot 2 1

Adalar’daki Atlar Ruamdan Değil, Valiliğin Keyfi Karantinasında Ölüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbulun Kedisi Minik İnsanı ile Birlikte ABDde Mahsur Kaldıöç

İstanbul’un Kedisi ‘Minik’, İnsanı ile Birlikte ABD’de Mahsur Kaldı

ayşe yetiş 1

Veteriner Hekim Ayşe Yetiş: Atlar Arasındaki Olası Salgını Önlemek için Atlar Ada’da Kalmak Zorunda!