in

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden ‘Kayıp Atlar’ ile İlgili Açıklama

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul Adalar’daki sahiplendirdikleri atlara ilişkin “Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık” iddialarının gerçek dışı olduğunu açıkladı.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Özel bir televizyon kanalında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Adalar’daki sahiplendirdikleri atlara ilişkin ‘Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık!’ iddialarını ortaya atmıştır. Söz konusu iddialar gerçek dışıdır” ifadelerine yer verdi.
Açıklamada, “Sahiplendirilme meselesi: İBB’nin atları sahiplendirme aşamasında Bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzün tek görevi; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlemektir, bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
İl Müdürlüğümüz üzerine düşen bu görevi de yerine getirmiştir. Bundan sonraki sorumluluk tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesindedir. 861 at İBB yetkililerince tamamen kendi kriterlerine göre belirledikleri kurum/kuruluş ve kişilere gönderilmiştir.

Istanbul Il Tarim ve Orman Mudurlugunden Kayip Atlar ile Ilgili Aciklama

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Sahiplendirilmiş atların ‘denetim ve kontrolü’ Sayın İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi İl / İlçe Tarım Orman Müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır.
Adalar’daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında ‘At sahiplendirme taahhütnamesi’ imzalanarak iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır.
Çip meselesi: Adalarda bulunan tüm atlar; 2011 yılından itibaren çiplenmiştir.
Uygulanan çipler, atların ‘tanımlama numarasından’ ibaret olup bu çiplerin ‘uzaktan veya uydudan izlenmesi’ gibi bir durum söz konusu değildir.
Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’nin atların yerini bilmelerine imkân yoktur” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne Kopegi Vahsice Katleden IHA Muhabiri Gozaltinda 2

Anne Köpeği Vahşice Katleden İHA Muhabiri Gözaltında!

Yumurta Birakmak icin Geliyorlar Balikci Aglari Yuzunden Oluyorlar

Yumurta Bırakmak için Geliyorlar, Balıkçı Ağları Yüzünden Ölüyorlar