in

İstanbul Barosu Avukatları Kurtköy Ormanlarında 8 Saat Besleme Yaptı

İstanbul Barosu avukatları Kurtköy ormanlarında 8 saat süren bir besleme yaptı.

İstanbul Barosu, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi öncülüğünde Kurtköy Ormanında yaşayan ve sayıları 3.000’e yaklaşan sahipsiz canlara tam 8 saat boyunca besleme yaptı.

İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu da  beslemeye katıldı.     

32 araçlık uzun bir konvoyla ormana ulaşan hukukçular günler önceden mama bağışı toplamaya başlamıştı.

Geçtiğimiz pazar düzenlenen etkinlikte yüzlerce köpeğin karnı doyuruldu.

Avukatlar besleme yaptıkları sırada bitap halde bir köpek ile karşılatılar. Ayakta duramaycak haldeyken, Hayvan Hakları Merkez koordinatörü Yasemin Babayiğit tarafından veteriner kliniğine götürülen köpeğin tedavisi de yine avukatlar tarafından karşılandı.

Adı Bahar koyulan köpeğin tedavisi sürüyor.

 

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu Baro adına son günlerde yaşanan hayvan katliamları ile ilgili bir açıklama yaptı

“Kütahya Tavşanlı ilçesi Akçaşehir köyünde  10 Köpeğin,

Bursa Orhaneli’de  3 Köpeğin,

Ankara Batıkent  16 Köpeğin zehirlenerek öldürülmesini;

İzmir’de 6 günlük 5 kedinin,

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa kampüsünden 500 metre ilerde onlarca canın,

Diyarbakır Altınakar köyünde 13 Köpeğin,

Samsun Ayvacık’ta zehirlenerek öldürülen onlarca hayvanın ölümlerini lanetliyoruz.

 

Acımasızca zehirlenerek öldürülen canlarımızın faillerinin bulunması ve cezalandırılmaları için, yasal sürecin takipçisi olduğumuzu, bir kez daha paylaşmak istiyoruz.

 

Herkes bilmelidir ki, sokaklarda yaşayan hayvanlar SAHİPSİZ DEĞİLDİR!

Ve hayvanların yaşam hakları, insan haklarımıza dahildir.

 

Bu şiddet eylemleri, cezasız kalmaya devam ettikçe; eylemlerin ve şiddetin dozu artarak, hatta türü değişerek, hayatımızın her alanında kendini göstermeye devam edecektir.

 

Geçtiğimiz hafta, Batıkent katliamının sanıkları hakkında, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğinde yapılan yargılama, hayvan hakları alanındaki yasal yetersizliği ortaya koymuştur.

 

Sanıkları, tutuklama talepli Sulh Ceza Hakimliğine sevkeden ve yine tutuksuz yargılama kararına itiraz eden Sayın Savcı; yasal düzenlemelerin yanı sıra, toplumdaki adalet duygusunun tatmin edilmesi gerektiği hususunun öncelikli olduğunu göstermiş ise de hayvanları “can” olarak tanımlayan bir yasal düzenleme yapamadığımız için, bütün saygın çabalar ancak bir ölçüde etkisini gösterebilmektedir.

 

Hayvanlara karşı gerçekleştirilen bu tür şiddet eylemlerinin;  “KABAHAT” değil, “SUÇ” olarak yasal mevzuata alınması ve “İDARİ PARA CEZASI YAPTIRIMI” değil “HAPİS CEZASI” yaptırımı ile müeyyidelendirilmesi mücadelenin başarı koşulu olmuştur.

 

Sorun sadece mevzuat eksikliği ile sınırlı da değildir. Özellikle, Belediyelerin görevlerini yerine getirmediklerinden dolayı ormanlara atılan yüzlerce can için dün Kurtköy’de besleme yaparken bizzat gözlediğimiz sorunlar, çok ciddi boyutlardadır. İlk kez, avukatlar olarak gerçekleştirdiğimiz bu eylem, basit bir beslemeyi değil, özünde onlara ilişkin bizim bilincimizin beslenmesi anlamına geliyordu.

 

Bu nedenlerle, İstanbul Barosu olarak, yasanın Hayvanları gerçekten koruyacak şekilde değişmesi için çalıştığımızı ve bunun için her türlü desteğe de hazır olduğumuzu ifade eder,  bütün bu ihlal ve olayların sonuna kadar takipçisi olacağımızı, kamuoyu ile bir kez daha paylaşırız.”

 

 

 

 

 

Dicle Vadisi’nin En Sevimli Misafirleri

Tayland’da Kıyıdan 220 Kilometre Açıkta Bir Köpek Kurtarıldı