in

İstanbul Açıklarında Bekleyen Gemiyle ilgili Sarsıcı İddia: “Şarbonlu Hayvanlar Öğütülüp Denize Atılıyor!”

İstanbul açıklarında demirli olan ve hayvan taşımacılığında kullanılan bir geminin içinde şarbonlu hayvanalar olduğu iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker gizemli gemiyle ilgili soru önergesi verdi.

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) sosyal medyadan yaptığı açıklamada İstanbul açıklarında demirleyen bir gemiyle ilgili sarsıcı iddialarda bulundu.

İstanbul Açıklarında Bekleyen Gemiyle ilgili Sarsıcı İddia Şarbonlu Hayvanlar Öğütülüp Denize Atılıyor 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAYTAP’ın iddiasına göre hayvan taşıdığı öğrenilen Rahnem adlı Panama bandıralı geminin içinde yüzlerce şarbonlu hayvan bulunuyor. Daha korkuncu ise gemideki şarbonlu hayvanların öğütüldükten sonra denize atıldığı iddiası.

İstanbul Açıklarında Bekleyen Gemiyle ilgili Sarsıcı İddia Şarbonlu Hayvanlar Öğütülüp Denize Atılıyor 3

İddialar arasında Ahırkapı açıklarında demirleyen gizemli gemi nedeniyle çevreye binlerce kara sinek yayıldığı da yer alıyor.

İstanbul Açıklarında Bekleyen Gemiyle ilgili Sarsıcı İddia Şarbonlu Hayvanlar Öğütülüp Denize Atılıyor 1

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker şarbon skandalı ile ilgili açıklama yaptı. Birgün’ün haberine göre açıklamasıyla beraber Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi veren CHP’li Şeker, İstanbul kıyılarında demirli bekletilen ve canlı hayvan taşıdığı iddia edilen yük gemisinde şarbonlu hayvan olup olmadığını sordu.

Denetimsiz canlı hayvan ithalatı şarbon hastalığına sebep oldu

Ardı ardına yaşanan şarbon vakalarının ilk gününden bu yana konuyu yakından takip eden Şeker, denetimsiz şekilde gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatı sonrasında çeşitli illerde ortaya çıkan şarbon vakalarının kamuoyunda ciddi endişeye yol açtığını söyledi. Şeker “Yapılan araştırmalar ve konunun uzmanlarınca yapılan açıklamalara göre ithal edilen hayvanlara yönelik yapılması gereken denetimlerin gereği gibi yapılmaması şarbon hastalığının ortaya çıkması ve yaygınlaşmasında etkili olmuştur” dedi.

Önce Ankara, ardından Sivas ve İstanbul’da görülen şarbon vakaları sonrasında şimdi de İstanbul kıyılarında canlı hayvan yükü taşıyan bir geminin demirli bekletildiği iddiasının kamuoyunda konuşulduğunu söyleyen Şeker, “Ortaya atılan bir diğer iddia da Zeytinburnu’na 1 mil, Bakırköy’e ise 2 mil uzaklıkta, Ahırkapı önlerinde demirlenmiş bir hayvan gemisinin bulunduğuna ilişkindir. Bahse konu iddialara göre Brezilya’dan yola çıkan hayvan gemisi 20 günden fazla bir süredir Ahırkapı önlerinde demirlenmiş durumda beklemektedir” diye konuştu.

İthal edilen büyükbaşların ithal edildikleri ülkeden Türkiye’ye gelene dek sağlıksız koşullarda barındırıldıklarına ilişkin görüntü ve haberler ile şarbon vakaları birlikte değerlendirildiğinde ilgili iddianın doğruluk payının titizlikle incelenmesi ve kamuoyunun konuyla ilgili aydınlatılması gerektiğini söyleyen Şeker, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’den aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

1. İstanbul kıyıları yakınlarında Zeytinburnu’na 1 mil, Bakırköy’e ise 2 mil uzaklıkta, Ahırkapı önlerinde demirlenmiş bir hayvan gemisinin bulunduğu iddiası doğru mudur?

2. İddialar doğru ise geminin çıkış yaptığı ülke neresidir?

3. Geminin taşıdığı yükün içeriği nedir?

4. Geminin taşıdığı yükün ithalatçısı kim ya da kimlerdir?

5. Gemi canlı hayvan yükü taşıyorsa, taşıdığı hayvanların sayısı ve cinsi nedir? Bu hayvanların seçimi ithalatçı firma tarafından mı yapılmıştır? Hayvanların seçiminde Türkiye’den herhangi bir yetkili yer almış mıdır?

6. Gemide taşınan hayvanlara şarbon aşısı başta olmak üzere yapılması gereken önleyici aşılar yapılmış mıdır?

7. Gemi Türk karasularına ne zaman girmiştir? İlgili bölgede ne zamandan bu yana demirlenmiş vaziyette beklemektedir?

8. Geminin kötü kokular yaydığı, bölgede ciddi bir karasinek yoğunluğu gözlendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddiaların araştırılması için herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?

9. Gemi canlı hayvan yükü taşıyorsa, taşıdığı hayvanlara ilişkin olarak hangi test ve kontroller yapılmıştır?

10. Ülkemiz kıyılarında yukarıda bahsedildiği gibi canlı hayvan taşıyan kaç gemi bulunmaktadır?

11. Son günlerde yaşanan şarbon vakalarının yaygınlaşmaması ve tekrar etmemesi için canlı hayvan taşıyan bu gemilerden hayvanların çıkarılmasından önce, geçmiş canlı hayvan ithalat süreçlerinin aksine, Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin görevlendireceği veterinerlerce denetim ve kontrol yaptırılması düşünülmekte midir?

Tarım ve Orman Bakanlığı iddiaların asılsız olduğunu açıkladı:

 

Bakanlık, İçinde Şarbonlu Hayvan Olduğu İddia Edilen Gemiyle İlgili Açıklama Yaptı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zulmün adı ET olmuşöç

Zulmün adı ET olmuş!

Tanem Sivarın Köpeklerini Öldürdüğü İddia Edilen Komşunun Görüntüleri Ortaya Çıktıöç

Tanem Sivar’ın Köpeklerinin Zehirlenmesiyle İlgili Bilirkişi İncelemesi Yapılacak