in

İsrail Kürk Satışını Yasaklayan İlk Ülke Oldu

İsrail dünyada kürk satışlarını yasaklayan ilk ülke oldu.

İsrail’de onaylanan yasa değişikliği kapsamında hayvanların derileri ve kürkleri moda endüstrisindeki markalara satılamayacak. Kürk ve deriler yalnızca bilimsel araştırmalar, eğitim ve dini ritüeller için kullanılabilecek.  İsrail bu yasa değişikliği ile dünyada kürk satışlarını yasaklayan ilk ülke oldu. Fakat kanun Haredi ve Hasidik Yahudilerinin Şabat ve bayramlarda giydiği ştreimeli kapsam dışında tutuyor. Sıcak iklime sahip Ortadoğu ülkesinde kürk talebinin büyük bir kısmını bu şapkalar oluşturuyor. Yine de PETA ve Animals Now gibi hayvan hakları grupları kararı memnuniyetle karşıladı.

ec23fe3b dc3c 47d7 9d63 4e67303e8d7d

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlara Saygılı Bir Moda Endüstrisi

Çevre Koruma Bakanı Gila Gamliel 6 ay içerisinde yürürlüğe girecek düzenlemenin duyurusu sonrası yaptığı açıklamada “Kürk endüstrisi her yıl dünya genelinde yüz milyonlarca hayvanın tarifsiz acılarla ölümüne neden oluyor,” ifadelerini kullandı. Vahşi hayvanların kürkü ve derisinin moda endüstrisinde kullanmanın etik dışı ve gereksiz olduğunu belirten Gamliel bu düzenleme ile İsrailli moda endüstrisinin daha çevreci ve hayvanlara saygılı hale geleceğini vurguladı.

c7da6e2a fcd6 4acf bcc8 b87b024a1229

Kürkü Yasaklayan İlk Devlet

Uluslararası Anti-Kürk Koalisyonu (IAFC) kurucusu Jane Halevy 2009 yılından beri İsrail’de kürk satışının yasaklanması için çalıştıklarını ve hükümeti bu tarihi adımından dolayı takdir ettiklerini belirtti. Animals Now’dan yapılan açıklamada da İsrail’de kamuoyunun yüzde 86’sının kararı desteklediği vurgulandı. İsrail ilk devlet olurken Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti de kürk satışını 2019’da yasaklamıştı.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sel Sularindan Kurtulmaya Calisan Orumcekler Her Yeri Ag ile Kapladi 1

Sel Sularından Kurtulmaya Çalışan Örümcekler Her Yeri Ağ ile Kapladı

Toprak Kaymalari ve Depremler Yilanlarin Yasam Alanlarini Bozdu

Toprak Kaymaları ve Depremler Yılanların Yaşam Alanlarını Bozdu