in

İspanya’da 12.250 Yıllık Taşta Kuş Çizimi Bulundu

İspanya’da bulunan 12.250 yıllık bir taşınabilir kaya sanatı örneğinde kuşlar ve insanlar tasvir edilmiş.

Bu ilgi çekici eser, çağdaşı diğer Üst Paleolitik sanat eserleriyle karşılaştırıldığında onu istisnai yapan birçok özelliğe sahip. Taşınabilir olmasının yanı sıra, 12.250 yıllık çizimler, tipik olarak keçiler, geyikler ya da bizonlar yerine kuşları tasvir ediyor.

İspanya’da 12.250 Yıllık Taşta Kuş Çizimi Bulundu 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Üstelik bu taş, sadece bireysel figürleri betimlemek yerine gerçek bir sahneyi betimliyor gibi görünüyor ve Avrupa’da şimdiye kadar bulunan en eski anlatı sanat örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

İspanya’da 12.250 Yıllık Taşta Kuş Çizimi Bulundu 2

30 santim genişliğindeki kireçtaşı sanat eseri 2011 yılında İspanya’daki Hort de la Bequera arkeolojik sahasında keşfedildi. 14 yıllık sürekli kazılara rağmen, bu eser, alanda keşfedilmiş türünün tek sanat eseriydi.

Figürlerden biri (ikinci insan benzeri şeklin hemen sağında. En üstteki resimde 3 numara olarak etiketli) garip ve tanımsız.

Barselona Üniversitesi’nden Inés Domingo liderliğindeki yeni çalışmanın yazarları, sonuçlarını, eserinin görsel incelemelerine ve aynı zamanda, bu sanatı diğer Avrupa Paleolitik sanatındaki bilinen temsilleriyle karşılaştırmasına dayandırıyor.

Çizimdeki büyük kuş, türün biyolojik benzerliklerine ve diğer çağdaş sanat eserlerindeki benzerliklere dayanarak muhtemelen bir turnayı temsil ediyor. Bugüne kadar, Avrupa’nın Paleolitik dönemine ait sadece iki tane bu kuşun tasviri bulundu.

Araştırmaya yardımcı olmak için araştırmacılar, parçanın 3D dijital modelini oluşturdular. Kayanın son derece iyi korunmuş durumu, kazıma işlemlerinin ayrıntılı bir şekilde yeniden yapılandırılmasına olanak tanıdı.

Sahnenin anlamı veya önemi ile ilgili olarak, araştırmacılar sadece tahminde bulunabilir – ancak bunun hem avcılık hem de annelikle bir ilgisi olabileceğini düşünüyorlar.

İspanya’da 12.250 Yıllık Taşta Kuş Çizimi Bulundu 1

“Bu, şu ana kadar Avrupa’da bulunan bir anlatı sanatının doğuşunu öneren az sayıdaki sahneden biri ve avcılık ile annelik görüntüsünü birleştirdiği için benzersiz. Temsil edilen sahnede kuşlar dikkat çekiyor, iki insan figürü tarafından kovalanıyorlar. Sahnenin tarih öncesi insanlar için anlamını bilmiyoruz, ancak söylediği şey sadece kuşların av olarak değil aynı zamanda Avrupa Paleolitik toplumlarının da sembolü olarak görüldüğü.”

Gerçekten de, yeni keşif, Avrupa Paleolitik toplumlarında kuşların “hem ekonomik hem de sembolik bir rolü” olduğunu ve daha fazla araştırma ve ilgiyi hak eden bir gözlem olduğunu öne sürüyor.

Kaynak: Arkeofili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğrenciler Merhamet Projesi ile 500 Kuş Yuvası Yaptıöçç

Öğrenciler Merhamet Projesi ile 500 Kuş Yuvası Yaptı

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildiöç

Salda Gölü “Özel Çevre Koruma Bölgesi” İlan Edildi