in

İsmi Sevimli, Kendisi Tehlikeli: Pisipisi Otları

Havalar ısındı, parklar ve bahçeler yeşillendi. İçinde bulunduğumuz bahar ve yaz aylarında kedi ve köpek dostlarımızı yeşil alanlarda bekleyen bir tehlike var; pisipisi otları… İsmi ne kadar şirin gözükse de pati dostlarımızın sağlıkları açısından oldukça risk oluşturan bu bitkiye dikkat etmek gerekiyor.

pisipisi-ajanimo3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Veteriner hekimler sıcak havalarda hayvanlarda en çok görülen vakalardan birinin, pisipisi otu kaçması olduğunu ifade ediyorlar. Zonguldak Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Suat Olucak, özellikle yeşil alanda oynayan kedi ve köpek gibi hayvanlarda pisipisi otunun büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, pisipisi otu kaçan hayvanlarda görülen belirtiler ve yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

-Özellikle köpeğiniz yeşil alanlarda oynarken, yuvarlanırken, bir anda kulağına bir şey kaçabilir. Bu durumda köpeğiniz sürekli başını sallar, ayağı ile kulağını kaşımaya çalışır, aşırı derecede huzursuz olur, bazen kanamalar görülebilir. Bu şekilde sorunlarla karşılaştığınızda en kısa sürede veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

pisipisi-ajanimo4

– Köpeğinizin kulağına yapışan pisipisi otu, köpeğinizin başının hareketiyle kulaktan içeri girer. Geç kalınmış vakalarda kulak enfeksiyonlarına sebep olur. Kulağın içinden kokulu, irinli bir sıvı gelir. Köpeğiniz ağrıyan kulağını elletmek istemez.

– Köpekler otların arasına girip, etrafı koklamayı severler. Bu esnada pisipisi otu köpeğin burun deliklerinden içeri girer, farenkse açılan kıvrımlı kısma ilerler ve orada saplanıp kalır. Burun mukozasında irkilti oluşturmasından dolayı köpek şiddetle hapşırmaya başlar. Hapşırmaları burun kanaması takip eder. Pegingeese, Boxer, Bulldog gibi basık burunlu köpeklerin burunlarına anatomilerinden dolayı daha kolay pisipisi otu kaçar.

pisipisi-ajanimo1

– Pisipisi otları köpeğinizin patilerine tutunur ve parmak aralarından girerek ileriye doğru ilerler. Labrador, Alman kurt köpeği gibi büyük ırklar ve tüylü köpekler daha büyük risk altındadır. Gezintiden döndüğünüzde köpeğiniz parmak aralarını yalıyor, ağzıyla ısırarak kaşıyorsa pisipisi otu girmiş olabilir. Dikkatlice baktığınızda parmak aralarında otu göremiyorsanız fakat bir şişlik ve kızarıklık mevcutsa, bölgeyi kurcalamadan veterinerinize gidin.

– Parmak arasından giren ot bacağın içerisinde ilerler, kapanmayan fistüller oluşturur.

– Pisipisi otları bazen de gözden içeri girerek, gözde kızarıklık, kanlanma ve akıntıya sebep olurlar. Köpeğiniz patisiyle gözünü kaşımaya çalışır. Gözünü rahat açıp kapatamaz. Geç kalırsanız köpeğiniz gözünü kaybedebilir.

– Gezintiden geldiğinizde köpeğiniz aşırı salya salgılıyorsa, kusmaya çalışıyorsa, sert ve şiddetli öksürüyorsa, durmadan su içiyorsa, ağzından pisipisi otu kaçma ihtimalini düşünmelisiniz.

pisipisi-ajanimo2

– Anal ve genital organlara giren pisipisi otunu gözle görmeniz hemen hemen imkansızdır. Otluk bir alandan geldiğinizde köpeğiniz anüs bölgesini veya genital organlarını ısrarla yalıyorsa pisi pisi otundan şüphelenmelisiniz.

– Köpeğinizin herhangi bir organına pisi pisi otu girdiğinde hiç oyalanmadan veterinerinize gidin. Cımbız, pens gibi aletlerle kendiniz çekip çıkarmaya çalışmayın. Pisipisi otları yapıları gereği geri hareket etmezler ve hızlı, dikkatsiz çekilirlerse koparlar. Böyle bir durumda içeride kalan parça ilerlemeye devam eder ve çıkartılması daha zorlaşmış olur. Vakit kaybetmemek çok önemlidir. Çünkü, pisipisi otları vücudun içinde çok hızlı ilerler.

pisipisi-ajanimo5
Pisipisi Otu Nedir?

Duvar arpası, yabani arpa olarak da bilinen pisipisi otları (Hordeum Murinum) kıraç veya sulanmayan alanlardan, sulanan taban arazilere kadar hemen hemen her toprakta yetişir. Özellikle fazla kullanılmayan arazileri tercih eder. Çok yaygın bir bitkidir. Meyve bahçeleri, çim alanları, yol kenarları, çit dipleri, döküntü alanlarında rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopekler neden kafalarini eger 4 1

Köpekler Neden Başını Yana Eğer?

boğaziçi ajanimo2

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Patilerin Şefkatli Dostları