in

İşkence, Tecavüz ve Ölümün Cezası 600 TL! Adaleti Sağlama Görevi Ağır Ağabeylere mi Emanet?

5199 Sayılı kanunun hayvanları koruyamadığı açıkken yetkililer yeni yasanın çıkması için daha kaç tane canın öldürülmesi, tecavüze uğraması ve/veya şiddet görmesini bekliyor?

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun; hayvanların öldürülmesini, tecavüze uğramalarını ve şiddete maruz kalmalarını engelleyemediği tekrar tekrar acı bir şekilde görülürken, kanunda neden hala değişiklik yapılmıyor!?

Türk Dil Kurumu’na göre adalet; yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının temin edilmesi iken, neden adalet sosyal medya vasıtasıyla ya da hukuk dışı yöntemler sağlanmaya mecbur bırakılıyor? Adaleti sağlamakla görevli ‘yetkililer’ bu sürecin tehlikeli sonuçlar doğuracak bir yola girdiğinin farkında değiller mi hala? Farkında olmaları işten bile değil…

Son olarak hepimiz, İstanbul’un Kartal ilçesinde gerçekleşen ve şans eseri fark edilen olayla sarsıldık. Mehmet Haner isimli tekel bayi sahibi bir şahıs, yaklaşık 1 ay boyunca dükkanında bir sokak köpeğine şiddet uyguladı ve tecavüz etti. Dünyanın ona zindan olduğu köpek yaşadığı acılara dayanamadı ve hayatını kaybetti. Gözaltına alınan sapık ise 600 TL idari para cezasının ardından serbest bırakıldı! Dilsiz dostlarımıza şiddet uygulayan, tecavüz eden ve öldüren daha birçok insan bu şekilde, yaptığı yanına kar kalırcasına; cezasız kalıyor, serbest bırakılıyor…

‘ÖDÜL’ GİBİ CEZAYA BİNLERCE VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ

Sapığa verilen ‘ödül’ gibi cezanın ardından sosyal medyada vatandaşlar kampanya başlatarak adaletin sağlanması için seslerini yükseltti ve #MEHMETHANERTUTUKLANSIN hashtag’i ile 10 binlerce paylaşım yaptı.

ADALETİ AĞIR AĞABEYLER Mİ SAĞLAYACAK?

Olayın duyulmasının ardından vatandaşlardan bazıları dükkanın kepenklerine sprey boya ile “tecavüzcü” ve “sapık” yazdığı görüldü. Suçun işlendiği mahallede oturan yaklaşık 8-10 kişilik bir grup ise ‘yetkililerin’ sağlayamadığı adaleti sağlamak için dükkana giderek sapığı darp edip o anları videoya çektiler. Görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine binlerce kişi “Adaletin olmadığı yerde vicdanı olan eller vardır”, “O zaman iş ağır abilere kaldı”, “Elleriniz dert görmesin” şeklinde yorumlar yaptı. Peki Türkiye’de adalet yok mu? Hayvanları koruyacak, adaleti sağlayacak olanlar ağır ağabeyler mi? Yetkililer bunu mu istiyor!?

YASANIN ÇIKMASI İÇİN DAHA KAÇ CANA KIYILMASI BEKLENİYOR!?

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed), Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Empati Hayvan Hakları Eğitimi Ve Şiddetsizlik Derneği (EM/PATİ), daha birçok dernek ve vatandaşın defalarca gündeme getirdiği gibi yine herkes aynı soruyu soruyor. Yasa ne zaman çıkacak!?

Bu yasanın çıkması için daha kaç tane canın öldürülmesi, tecavüze uğraması ve/veya şiddet görmesi gerekiyor?

Geçtiğimiz sene, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle demişti; “Adaletin olmadığı bir devlet, tıpkı temelsiz bina gibi eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkûmdur”

#hayvanlariçinadalet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bob

Evsiz İnsanının Hayatını Değiştiren ‘Sokak Kedisi Bob’ Yaşamını Kaybetti

köpek yulin

Çin, Yulin Köpek Katliamından Vazgeçmiyor!