in

Işık ile Hareket Eden ‘Tırtıl Robot’ Ürettiler

Minik görüntüsünün aksine oldukça tehlikeli olan ‘tırtıl robot’ teknolojinin geldiği son noktayı gözler önüne seriyor.

tırtılrobot1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Varşova Üniversitesi Fizik Fakültesi araştırmacıları hareket edebilmek için yalnızca ışığa ihtiyaç duyan 15 milimetre uzunluğunda yumuşak bir mikro-robot yaptılar. Liquid Crystalline Elastomers (LCEs) maddesinden meydana gelen mikro-robot, ışığa maruz kaldığında şekil değiştirebilen akıllı malzemelere bünyesinde yer veriyor.

Işık kaynağı altındaki hareket dalgaları ile bir tırtıl görüntüsü veren mikro-robot, pek çok farklı özelliği barındırıyor.

tırtılrobot2

Dik yamaçlara tırmanmaya yönelik olarak meydana getirilen tırtıl mikro-robot, kendisinden 10 kat daha ağır ağırlıkları kaldırabiliyor. Mikro-robot söz konusu boyuttaki ağırlıkları üzerinde barındırırken hareket kabiliyetini sürdürebiliyor.

Elektrikle veya havayla kontrol edilen, katı bir iskelet ve eklem yapısına sahip olan robotlara nazaran, bu robotlar yumuşak robot olarak adlandırılıyor. Bilim insanları, mikro ölçekteki yumuşak robotları geliştirebilmenin ilk yolunun, doğanın kendisinden ders almak olduğunu belirtiyorlar ve bu alandaki gelişmelerin, yüzebilen ve uçabilen yumuşak robotların geliştirilmesine de yol açabileceğine inandıklarını ekliyorlar.

Bilim insanları zorlu ortamlarda, koşullarda hareket edebilen mikro-robotun çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılabileceğini belirtiyorlar. Nitekim mikro-robot, boyutu sebebiyle mikrofon/kamera yerleştirme gibi casusluk faaliyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir vaziyette.

Araştırmacılar, bir takım yeniliklerle mikro-robotun daha gelişmiş nitelikleri barındırabileceğini sözlerine ekliyorlar.

Kaynak: RT (Russia Today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sibirya kopek 1

Didim’de Barınağa Geldiği Gün Sahiplenilen Şanslı Sibirya Kurdu

one cıkan cafe de kedi

Eskişehir’in Ünlü ‘Cafe De Kedi’si Kapanmanın Eşiğinde