in

İşaret Dili Bildiği İddia Edilen Goril Koko Hayatını Kaybetti

İşaret diliye konuşabilmesiyle tanınan Goril Koko 46 yaşında hayatını kaybetti.

Goril Derneği (Gorilla Foundation) yaptığı açıklamada soyu tükenmekte olan Batı Afrika Düzlük Gorili türündeki (Lat: Gorilla gorilla gorilla) Koko’nun dün derneğin Kaliforniya eyaletindeki doğa koruma alanında  46 yaşında öldüğünü duyurdu. Koko’nun uykusunda hayatını kaybettiği belirtildi.

İşaret Dili Bildiği İddia Edilen Goril Koko Hayatını Kaybetti 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Derneğin açıklamasında “Koko tüm gorillerin temsilcisi olarak, türler arası iletişimin ve empatinin ikonu olarak milyonlarca kişinin yaşamına dokundu. Çok seviliyordu ve çok özlenecek” ifadelerini kullandı.

İşaret Dili Bildiği İddia Edilen Goril Koko Hayatını Kaybetti 3

4 Temmuz 1971’de San Fransisko kentindeki hayvanat bahçesinde dünyaya gelen Koko, hayvan psikoloğu Dr.  Francine ‘Penny’ Patterson’ın kendisine işaret dilini öğretmesinin ardından tüm dünyada ünlenmişti.

1974’te Dr. Patterson and Dr. Ronald Cohn, Koko’yu ve projeyi Stanford Üniveristesi’ne taşıyarak Goril Derneği’ni kurdu.  Proje bir başka  Batı Afrika Düzlük Gorili Michael’in katılımıyla genişlerken, 1979’da Koko ve dernek Kaliforniya’daki Santa Cruz Dağları’na taşındı.

1000’den fazla el işaretini kullanabilen ve  2.000 İngilizce kelimeyi anlayabilen Koko’nun IQ’su 75-95 arasındaydı. Birçok testte insanlar için ortalama IQ değeri 100.

İşaret Dili Bildiği İddia Edilen Goril Koko Hayatını Kaybetti 5

Koko işaret dilini kullanarak insanları iklim değişikliği konusunda uyarmış ve “Ben gorilim. Ben çiçeklerim, hayvanlarım, doğayım. İnsanları seviyorum. Dünyayı seviyorum.Ama insanlar aptal. Koko üzgün. Koko ağlıyor. Acele etme zamanı. Dünyayı düzeltin. Acele edin” demişti.

Koko’nun iletişim becerileri harika olsa da videodaki mesajın tamamen kendisine ait olmadığı ve bazı işaretleri kullanması için kendisine ‘talimat’ verildiği belirtilmişti.

Muhalif görüştekiler Koko’nun kullandığı işaret dilini ‘tam olarak anlamadığını’ öne sürse de gorilin belli objeleri işaret etmesi ve daha önce öğrendiği kelimeleri birleştirip yenilerini türetmesine dikkat çekilmiş ve kullandığı kelimelerin anlamını bildiği savunulmuştu.

İşaret Dili Bildiği İddia Edilen Goril Koko Hayatını Kaybetti 1

Kaynak: Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adalara Sokamadığı 14 Atı Sokağa Bıraktıöç

Adalara Sokamadığı 14 Atı Sokağa Bıraktı!

Ünlü Sanatçının Ablasından Hayvanlar İçin Projeler Derneğiöç

Ünlü Sanatçının Ablasından “Hayvanlar İçin Projeler Derneği”