in

İrlanda Seteri Köpek Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Bir av köpeği olarak ortaya çıkan İrlanda seteri bugün tüm dünya ile birlikte ülkemizde de en sevilen ve en çok birlikte yaşanılan köpek cinslerinden biri.

Dünyanın en enerjik köpek cinslerinden biri olan İrlanda seteri ülkesinde bir av köpeği olarak ortaya çıksa da neşeli ve sevimli karakteri, etkileyici görünüşü ile kısa zamanda insanların birlikte yaşadığı bir dost haline gelmiş. Dört farklı köpeği içerek seterler grubundaki İrlanda seteri zekası, heyecanı, neşesi ve güzellikle sevimliliğin harika bir birleşimi olan görünüşü ile ülkemizde de en çok birlikte yaşanılan köpek dostlardan biri durumunda. İşte karşınızda İrlanda seteri hakkında her şey.

Irish Red And White Setter On White 02

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kızıl-beyaz İrlanda seteri

İlk İrlanda seterleri kızıl-beyazdı

Bugün kızıl tüyleri ile tanınan İrlanda seteri ilk ortaya çıktığında kızıl-beyaz renkliydi. Bu köpekler avcıların favorileriydi çünkü kızıl-beyaz renkleri sebebiyle av sahalarında görülebilmeleri son derece kolaydı.  Daha sonra sadece kızıl olan İrlanda seterleri yetiştirildi ve 19. Yüzyılda bu köpekler popüler hale geldi. İrlanda seterinin kökeninde İngiliz seteri, spaniel, pointer ve golden seter olduğuna inanılsa da kimileri İrlanda seterinin İngiliz sterinden daha eski bir ırk olduğunu dolayısıyla kökeninde İngiliz seteri olamayacağını belirtiyor.

irlanda seteri
Yavru İrlanda seteri

Ortalama ömürleri 11-12 yıl

Ortalama ömrü 11-12 yıl arasında değişen İrlanda seterlerinin yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 61-71 santim, ağırlıklarıysa erkeklerde 29-34, dişilerdeyse 25-29 kilo arasında değişir. Tüyleri uzun ve yumuşaktır, ırkta kabul edilen kürk rengi kestane ve kızıl olsa da bazen siyah renkli de olabilirler, ancak siyah renkli İrlanda seterleri pek kabul görmez. Patileri de dahil olmak üzere kafası dışında tüm vücudu uzun tüylerle kaplı olan İrlanda seterinin kulakları uzun, tüylü ve sarkıktır. Burunları kahverengi ya da siyah olan İrlanda seterlerinin gözleriyse ela ya da kestane rengindedir.

Irish Setter The Beautiful Breed With The Fabulous Speed HP long

İrlanda seteri çok hareketlidir

İrlanda seteri için kimileri “havai fişek” deyimini kullanırlar, çünkü bu köpekler gerçekten inanılmaz hareketlidir. Bu sebeple eğer egzersiz ihtiyacı karşılanmazsa bir İrlanda seteri apartman hayatına uyum sağlayamayabilir, çünkü bu köpeklerin yeterli miktarda hareket etmeye, koşmaya ihtiyacı vardır. Yanında sakin sakin oturacak bir köpek isteyenler için İrlanda seteri kesinlikle uygun bir seçim değildir. İrlanda seteri için bir koruma köpeği denilemez, çok yumuşak huyludur, yabancılarla da gayet iyi anlaşır, ancak koruma içgüdüsü yüksek olmasa da insanına bir saldırı olursa korumaya geçmesi gayet olasıdır. Çocuklarla da iyi anlaşır ancak çok hareketli olduğu için çok küçük çocuklarla yalnız bırakılması pek tavsiye edilmez. Kedilerle de iyi anlaşan İrlanda seteri diğer köpeklerle de harika ilişkiler kurar ki kendisi tam bir oyuncudur ve diğer köpeklerle oynamaktan büyük keyif alır.

Bu anlattıklarımız genel İrlanda seteri karakteri, yani her İrlanda seteri bu kişilik özelliklerine uymak zorunda değil tabi ki.

irish setter.jpg.638x0 q80 crop smart

İrlanda seterini düzenli olarak taramak gerekir

İrlanda seteri bakımı zor değildir, uzun tüylerinin dolaşmasını ve düğümlenmesini engellemek için haftada en az 2-3 kez taramak gerekir. Bunun dışındaki temel bakımdır, gerekirse tırnaklarını kesmek, kulak temizliği yapmak İrlanda seteri bakımı için yeterlidir. Bu arada bu köpeklerin yüksek egzersiz ihtiyacı olduğunu bir kez daha hatırlatalım, yani eğer bir İrlanda seteri bakacaksanız her gün mutlaka uzun yürüyüşlere çıkartmanız, koşturmanız gerekeceğini bilmelisiniz.

irish setter dogs l

İrlanda seterinde bazı sağlık sorunları görülebilir

Her ırk gibi İrlanda seterinde de bazı sağlık sorunlarına yatkınlık vardır. Bu sorunların bazıları ciddidir, dolayısıyla bir İrlanda seteri ile birlikte yaşarken sağlığını yakından izlemek olası sağlık sorunlarını erken fark edip tedavi olmasını sağlamak için önemlidir. İrlanda seterlerinde görülebilen sağlık sorunları şunlardır: epilepsi, hipertiroidizm, hipertrofik osteodistrofi, kemik kanseri, mide torsiyonu, retina atrofisi, kulak enfeksiyonları. Uzun ve sarkık kulaklı tüm köpeklerin kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır ve kulaklarını muhakkak düzenli olarak temizlemek ve kontrol ettirmek gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deniz kızı Akvatoryumu 1

Antalya’da ‘Derin Farkındalık’ Yunusların Yerini Deniz Kızları Aldı

exotic shorthair cat

Exotic Shorthair Kedi Cinsi Ve Özellikleri