in

Irkçı Parlamenterden Müslüman Mültecilere Karşı ‘Tel Örgülere Domuz Kafası Asma’ Önerisi

Avrupa Parlamentosu’nda görev yapan Macar parlamenter György Schöpflin tarafından gönderilen bir tweet mülteciler konusunda son dönemlerin en büyük skandalına neden oldu.

domuzkafası4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aynı zamanda bir tarihçi olan György Schöpflin, Müslüman mültecilerin Macaristan‘a girmesini engellemek için tel örgülere “domuz kellesi” asılmasını önerdi.

Mesajın Avrupa basınında yaygınlaşması ve eleştirilere hedef olması üzerine György Schöpflin mültecilerden özür de dilemedi ve mesajının içeriğinin yanlış okunduğunu savundu.

Macar parlamenter bu mesajı, Macaristan-Sırbistan sınırına birilerinin mültecilere karşı korkuluklar astığını konu alan bir haberi okuduğunda attığını söyledi.

domuzkafası3

Schöpflin mesajıyla “korkulukların işe yaramayacağını, domuz kafalarıyla çok daha kesin sonuç alınacağını dile getirdiğini, ve şimdi de bunun doğru olduğunu düşündüğünü” vurguladı.

Schöpflin söylediklerinden birilerinin neden alındığını anlamadığını da söyledi. “Domuz bilindiği gibi haramdır. Domuz kafası orada dururken Müslümanlar sınırdan girmez, bu bir olgu, hakaret değil, dolayısıyla yanlış bir şey söylemedim” dedi.

domuzkafası1

Daha Önce de Domuz Kafası Bırakıldı

Schöpflin’in açıklamaları eleştirilere neden oldu. Human Rights Watch (HRW) temsilcisi Andrew Stroehlei bu “tiksinti verici” sözleri ilk duyduğunda bunların ırkçı bir nazinin sözleri olduğunu düşündüğünü, ama bu cümleleri söyleyenin bir AP üyesi olduğunu sonra öğrendiğini söyledi.

domuzkafası2

Domuz Kafasıyla Müslüman Mültecileri ‘Ürkütmek’ Düşüncesi Avrupa’da Yeni Değil

Geçen sene Hollanda’nın Enschedeb kentinde hükümet tarafından mülteci kampı yapılması düşünülen bir alana kimliği belirsiz kişiler tarafından domuz kafaları asılmış ve bunun üzerine de soruşturma başlatılmıştı.

Bu yıl Avusturya’nın Graz kentinde İslam Kültür Merkezi’nin kapısına domuz kafası asılmış ve duvarlara kan sürülmüştü. Bu olayda sanıklar ele geçirilmişti.

Bu yılın Mayıs ayında da Almanya’da Stralsund’da Angela Merkel’in seçim bürosunun kapısına domuz kafası bırakılmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan duke

Köpek ‘Duke’ Belediye Başkanı Koltuğunu Kaptırmıyor

one cıkan eskısehır

Eskişehir’de Atık Jiletler Hayvanlara Artık Zarar Vermeyecek