in

İran, Yaban Hayvanlarının Kullanıldığı Sirkleri Yasakladı

İran Çevre Bakanlığı, 20 Mart 2016 tarihinden itibaren sirklerde yaban hayvanlarının kullanımına izin vermeyeceğini açıkladı ve 31 eyalette yaban hayvan gösterilerini yasakladı. Böylece İran yaban hayvanlarının kullanıldığı sirkleri yasaklayan dokuzuncu ülke oldu.
İran Yaban Hayvanlarının Kullanıldığı Sirkleri Yasakladı-Ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İran Çevre Bakanlığı’nın aldığı yasak kararı, Animal Rights Watch (Hayvan Hakları İzleme Örgütü – ARW) tarafından Eylül 2014’te başlatılan ve Animal Defenders International (Uluslararası Hayvan Hakları Koruma Örgütü – ADI) tarafından desteklenen “Sirklere Hayır!” kampanyasının kamuoyundan büyük destek görmesi sonucu başarıya ulaştı.

Hükümetin değişme ihtimali karşısında kararın kalıcı olması ve ilgili yönetmeliklerin bir an önce hazırlanması için kampanyaya devam etmeyi planlayan ARW, aynı zamanda evcil hayvanların sirklerde kullanımına karşı da mücadelesini sürdürecek.

İran bu kararıyla; Peru, Bolivya, Yunanistan, Hollanda, Kolombiya, Slovenya, Paraguay ve Kıbrıs‘tan sonra hayvanlı sirklere karşı ve hayvanlı gösterilerin yasaklanmasına yönelik örnek adımlar atan dokuzuncu ülke oldu.

Türkiye’de ise konuyla ilgili hiç bir adım atılmadı!

İran Yaban Hayvanlarının Kullanıldığı Sirkleri Yasakladı Ajanimo 3

Türkiye ise, hayvan hakları aktivistlerinin çağrılarına kulaklarını tıkayarak hayvan sömürüsüne destek vermeye devam ediyor. 2014 yılında yaşam savunucularının eylem, yasal takip ve baskıları karşısında, yunus gösteri ve terapi merkezlerine ek olarak hayvanlı sirklerin de yasaklanacağını kamuoyuna duyuran TBMM Alt Çevre Komisyonu, 11 Haziran 2014 tarihinde yapılan Çevre Komisyonu toplantısında ticari çıkarların ağır basması sonucunda, AKP Milletvekili Mehmet Metiner’in insan menfaatlerini bahane eden ve hiçbir etik, hukuki veya bilimsel altyapısı olmayan önergesiyle, tüm dünyaya örnek olabilecek bu adımı atmaktan vazgeçti.

Hayvan özgürlükçülerinin ve baroların mücadelesi farklı platformlarda sürüyor.

Kaynak: www.yunuslaraozgurluk.com

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

malatyaörnek ajanimo1

Malatya’da Yaralı Köpeğe Yardım Eden Gençleri Belediye Örnek Gösterdi

ajansokakta ajanimo

Bir Anda Canımızı Sokakta Bulduk