in

İntihardan Vazgeçip ‘Hayvan Cenneti’ni Kurdu

İstanbul’da 17 yıl önce bir yavru köpek sayesinde intihardan vazgeçen işadamı Burhan Özkan, kendisini sokak hayvanlarına adadı ve ‘Bolluca Hayvan Cenneti’ adını verdiği barınak kurdu.

işadamı-bolluca-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul’da bir tekstil firmasının ortaklarından olan Burhan Özkan, 17 yıl önce işleri kötü gidince bunalıma girdi. Kocaeli Darıcalı olan işadamı Özkan, dinlenmek için annesinin oturduğu Arnavutköy Bolluca Beldesi’ne yerleştiği günlerde intihar etmeye karar verdi. Bir sabah intihar için bölgede bulunan bir gölete giderken peşine yavru bir köpek takıldı. Burhan Özkan, peşinden gelen köpeğin de kendisiyle birlikte suya girmeye çalıştığını, hayvanın boğulmasını istemediği için kucağına alıp göletten çıkarırken kendisinin de intihardan vazgeçtiğini anlattı.

işadamı-bolluca-ajanimo2

“Bir Ayağını Suya Sokuyor, Sanki Gitme Diyordu”

Bolluca‘ya intihar etmek için geldiğini söyleyen Burhan Özkan, şunları anlattı:
“İşlerim kötü gidince intihar etmek istedim. Belime kadar suya girdiğimde, ufacık bir köpekten inanılmaz bir havlama sesleri geldi. Bir ayağını suya sokuyor, sanki ‘gitme’ diyordu. Bunlar beni çok fazla etkiledi, hayvana acıdığım için çıkmak zorunda kaldım. Psikolojim altüst olduğu için hayatıma son vermek doğru bir davranış değildi ve bu bana bir işaret oldu. O saate kadar hayvansever bir insan da değildim ben. Hayvanlarla hiçbir alakam yoktu. İntihar olayından vazgeçmemden sonra bölgenin çok ciddi sorunlarını gördüm. Hayvanlara gerekli değer verilmiyordu, gerekli çalışmalar yapılmıyordu, elimizden geldiğince özellikle hasta olanları kurtarmaya çalıştık.”

işadamı-bolluca-ajanimo3

“Elbirliği ile Bu Yavrucakların Yaşamasını Sağlayalım”

Kendisini intihardan vazgeçiren köpeğin yıllarca kendisine dostluk yaptıktan sonra öldüğünü söyleyen Burhan Özkan, hayvanlar için bir tesis oluşturmasını da şöyle anlattı:
“Buraya gelen hayvanların tamamı bir şekilde ormanda ölmek üzere veya köy merkezlerinde yaşam şansları olmayan hayvanlar… Hastalıkları bulunan köpekler, tavuk ve yemek artıkları, hayvanseverlerin getirdiği mamalarla hayatta tutulmaya çalışılıyor. Barınak hayvanların karınlarının doyurulduğu, sevgi verilen bir mekan haline geldi. Bolluca’ya birçok hayvansever yardımda bulunurken, yol, tedavi merkezi, yıkama havuzları gibi yapısal eksikliklerinin giderilmesi için de yardımlar gerekiyor. 450 civarında köpeğimiz var. Hayvanseverler zaman zaman geliyor, gıdamızın ancak yüzde 20’sini karşılıyor. Yüzde 80 bütün yük omuzlarımızda. Burası, bu hayvanlar sadece benim değil. Bu hayvanlar herkesin, bütün Türkiye’nin köpekleri. Lütfen elbirliği ile sahip çıkalım. İnsanları buraya davet ediyorum. Şartlarımız kötü olsa da gördüğünüz gibi bir doğa cenneti, elbirliği ile burayı kalkındıralım, bu yavrucakların yaşamasını sağlayalım.”

Yorum

Yorum Ekle
 1. Bolluca sayesinde geçiniyorum dememişte, cennet kurmuş muş. Kimi kandırıyorsun sen. Hayvanların cehennemi oldu orasi. Yüzlerce hayvan hastalıktan kırıldı

 2. takdir ettim .keşke her hayvanseverin imkanı olsa da böyle yapabilsek….zengin iş adamlarına ve türkiyenin ünlü sanatçılarına sesleniyorum bu canlarımız için gelirleri barınaklara kalacak şekilde konserler versinler..işadamları da gelırlerinin %3 verseler türkiyenin hayvanlarla ilgili sorunların çözüleceğini umuyorum…ve sizi takdir edyorum

 3. Öncelikle bollucadaki canlar için yaptığı çalışmalar tartışılmaz. Ama Burhan beyin bazı hataları olmuştur.
  Öncelikle bu canlara yardıma başladığı ilk dönemlerde, daha küçük bir hayvan yerleşkesi iken, hatalı bir davranış yaparak, belediyenin aracılığı ile orman müdürlüğünden şu anki alanın tahsisini yaptırdı.
  Bu birçok konuda sıkıntılar yaratmaktadır.
  Farklı bir sorun ise bu canların yaşaması için gerçekten çok gerekli olan mama ve yardımların, sömürücülüğünü yapan bazı insanlara kapılarını açmış olmasıdır.
  Bu sömürücüler hayvan sever kimlikleri ile kimsenin ruhu duymadan birçok kazanç elde etmektedirler.

 4. Burhan beyin hikayesi beni çok etkiledi, gerçekden işaretmiş, Allah köpek yavrusunu onun peşinden koşturmuş!
  Sonunda ne kadar can kurtuldu, Allah’a çok şükür! Benimde köpeğim var, Köker spaniel ve Poodel karışık, çokta tatlıdır. Sağolun Burhan bey, bu arada benim adım Feride Kazvinova, Los Angelesde yaşıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ankara saldirisi ajanimo 1

Ankara Saldırısında Yaralanan Hayvanlar Ücretsiz Tedavi Edilecek

kartal yasal surec ajanimo

Balkonunda Doğuran Kedinin Yavrularını Öldürdü, Hakkında Şikayetçi Olundu