in

Instagram Vahşi Hayvan Fotoğraflarına Sınırlama Getirdi

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, vahşi hayvan istismarı ve satışının önüne geçmek için vahşi hayvanlarla ilgili selfie etiketlerini yasaklama kararı aldı.

Instagram son zamanlarda en çok kullandığımız sosyal medya hesaplarından biri. Kimi zaman kendi fotoğraflarımızı kimi zaman doğa fotoğrafları paylaşıyoruz. Ancak maalesef Instagram’da hayvanat bahçelerinde tutsak edilen hayvanlarla ya da evcilleştirilerek doğalarından koparılan vahşi hayvanlarla da fotoğraflar paylaşılıyor. Ve bu durum hayvan ticaretini özendirdiği gibi hayvanların tutsaklığını da meşrulaştırıyor.

Milliyet Mola’dan Mehmet Can Kömürcü’nün haberine göre Instagram bu durumun önüne geçmek için yeni bir prosedürü hayata geçirdi. Instagram yeni duyurduğu bir açıklamada habitatı vahşi doğa olan hayvanlarla çekilen selfieler için konulan etiketlere bir sınırlama getirdiğini belirtti.

Örneğin Instagram’da #koalaselfie ya da #tigerselfie yazdığınız zaman karşınıza şöyle bir uyarı çıkıyor: ‘Instagram’da Vahşi Yaşamı Koru! Instagram’da hayvan istismarına ve nesli tükenen hayvanların veya parçalarının satışına izin verilmez. Hayvanlara veya çevreye zararlı davranışları teşvik eden gönderilerle alakalı olabilecek bir konu aratıyorsunuz’.

World Animal Protection tarafından başlatılan ‘Wildlife Selfie Code‘ kampanyası tabiki Instagram’ı bu kararı almaya iten en büyük sebeplerden.

Bu denli büyük bir platformun hayvanlara gösterdiği saygı göz ardı edilemez. Umarız başka kurum ve platformlar da hayvan dostlarımız için en az Instagram’ın gösterdiği kadar özen gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aracinonmazgalındakopek

Çarptığı Yavru Köpek Aracın Ön Mazgalına Sıkıştı “Nasıl Olsa Çarptım Geçtim” Düşüncesiyle Kendini Savundu!

Uzmanlardan Ürkütücü Hayvana Şiddet Uyarısı Türk Seri Katillerin mi Habercisiöç

Uzmanlardan Ürkütücü Hayvana Şiddet Uyarısı: “Hayvana Şiddet, İnsana Şiddetin Habercisi Olabilir”