in

İnsanoğlunun Nankörlüğünün Adı: Yılkı Atlarının Çilesi

Atlar, yüzyıllardır insanoğlunun hizmeti için kullanılıyor. İnsanoğluna hizmet etmeyen, doğalarında “özgürce” yaşayan atlar ise yılkı atı olarak adlandırılıyor. Peki, durum bu kadar basit mi? Yılkı atlar gerçekten özgür mü?

Atlar, yüzyıllardır insanoğlunun hizmeti için kullanılıyor. İnsanoğluna hizmet etmeyen, doğalarında “özgürce” yaşayan atlar ise yılkı atı olarak adlandırılıyor. Peki, durum bu kadar basit mi?  Yılkı atları gerçekten özgür mü?

yilki-atlari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yılkı atları, Anadolu geleneği adı altında sürdürülen, atların kaderlerine terk edildiği vicdansız bir uygulama. Yazın köylülerin çalıştırdığı atlar kışın yine aynı köylüler tarafında doğaya bırakılıyor. Peki, özgürlüklerine kavuşsunlar diye mi?

yilki-atlari-5

Hayır. Yazın çalıştırılan atlar kışın masraf olmasın diye doğaya bırakılıyor. Yaşam mücadelesinde sağ kalan atlar ise bir dahaki yıl tekrar alınıp çalıştırılıyor. Ancak terk edilen bu atların çoğu açlıktan ya da soğuktan hayatını kaybediyor. Yazın geri alınmaya gerek duyulmayan hasta, yaşlı ve çelimsiz atlar su sıkıntısı çekiyor.

yilki-atlari1

Yılkı Atlarının yaşam mücadelesi verdiği yerlerden biri  de Adana- Pozantı. Bölgedeki atlar yoğun kar nedeniyle beslenemiyorlar. Cankoder gönüllüleri kendi imkanları ile bölgeye ulaşım sağlayıp atların beslenmesini sağlıyor. Saman, kurutulmuş yonca ve ekmekle doyurulmaya çalışılan atlar yabani hayvanların saldırısına uğrayabiliyor. Piknik alanı olarak kullanılan bölgede maalesef piknikçiler atları görmezden geliyor. Tüm yılkı atlarının olduğu gibi Pozantı’daki atlarında yardıma ihtiyacı var. Aynı zamanda bölgede kedi ve köpeklerde yılkı atları gibi beslenme sorunu yaşıyor.

yilki-atlari3

Özellikle makineleşme ile beraber terk edilen yılkı atlarının sayısı gittikçe artıyor. Atları bırakanlar için 5199 sayılı hayvanları savunma yasası uyarınca işlem yapılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pitonyılanıkulagınasıkıştı

Kulak Deliğine Piton Yılanı Sıkışan Kadın Acile Kaldırıldı!

en güzel köpekon

Pera Müzesi’nin “Köpekli Filmleri“